Polskie Radio
Section05
Polacy w Rosji

Obchody Święta Niepodległości. Ambasador RP spotkał się w Moskwie z Polonią

W polskiej ambasadzie w Moskwie uczczono Święto Niepodległości, organizując w przeddzień wspólne spotkanie dyplomatów i przedstawicieli Polonii. W trakcie przyjęcia można było usłyszeć polskie pieśni narodowe, a ambasador Krzysztof Krajewski przypomniał, jak ważne jest podtrzymywanie narodowych tradycji i nauka języka polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polacy w Rosji Święto Niepodległości dyplomacja Polonia Moskwa ŚWIAT Europa

Na Festiwalu NNW pokazy polskich dokumentów. M.in. film o Polakach pomagających więźniom KL Auschwitz

Filmem o Polakach pomagających więźniom KL Auschwitz oraz dokumentem o Polakach zesłanych w głąb Związku Sowieckiego rozpoczęły w piątek pokazy w ramach Konkursu Dokumentu Polskiego 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Wydarzenie odbywa się w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci FILM Auschwitz Związek Sowiecki Gdynia Polacy w Rosji społeczeństwo

"To profanacja prawdy". MSZ Litwy protestuje przeciw usunięciu pomnika ofiar represji pod Irkuckiem

Litewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało protest do Rosji w związku z usunięciem w obwodzie irkuckim pomników upamiętniających litewskich i polskich zesłańców i więźniów politycznych. Resort wskazuje, że jest to "profanacja prawdy historycznej i pamięci ofiar reżimu totalitarnego".
Zobacz więcej na temat:  Rosja ŚWIAT pomniki Litwa Europa gułag Irkuck Polacy w Rosji historia Polski MSZ

Rosjanie usunęli pomnik polskich ofiar sowieckiego terroru. Ambasada RP w Moskwie zapowiada reakcję

- W miejscowości Piwowaricha pod Irkuckiem, miejscu pochówków ofiar masowych represji w latach 30. XX wieku w ZSRR, usunięto pomnik upamiętniający Polaków i znajdujący się obok krzyż ku czci litewskich ofiar sowieckiego terroru - poinformował w piątek ambasador RP w Rosji Krzysztof Krajewski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT pomniki ZSRR gułag Rosja Polacy w Rosji MSZ Moskwa Irkuck Europa historia Polski

W Rosji konsekrowano kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II

W Togliatti, w europejskiej części Rosji został poświęcony kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II. Konsekracji dokonał ordynariusz saratowskiej diecezji św. Klemensa biskup Klemens Pickel. Kościół w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Togliatti jest pierwszą świątynią katolicką na terenie Federacji Rosyjskiej, której patronuje św. Jan Paweł II. W uroczystości wziął udział ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski.
Zobacz więcej na temat:  Polacy w Rosji Syberia Jan Paweł II Kościół katolicki

Rosja: w Irkucku trwają przygotowania do niedzielnego Dnia Papieskiego

W Irkucku trwają przygotowania do zaplanowanego na niedzielę VI Dnia Papieskiego. Uroczystości zbiegają się z 30. rocznicą odbudowy w Rosji struktur Kościoła Katolickiego. W 1991 roku papież Jan Paweł II podpisał bullę o ustanowieniu dwóch administratur apostolskich dla europejskiej i syberyjskiej części Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Jan Paweł II Kościół katolicki Kościół i kultura Polacy w Rosji

Polscy dyplomaci oddali hołd ofiarom stalinowskich zbrodni w Irkucku

W Irkucku polscy dyplomaci złożyli kwiaty na grobach ofiar stalinowskich zbrodni. Delegacja, której przewodniczy ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski modliła się na cmentarzu - Piwowarycha, gdzie znajdują się groby ponad 20 tysięcy osób, w tym Polaków zgładzonych przez sowieckich oprawców w latach Wielkiego Terroru.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Syberia Irkuck Polacy w Rosji dyplomacja HISTORIA NKWD