X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział niższe podatki na energię i jej nośniki

25.11.2021 16:00
Niższy VAT na gaz do ogrzewania - z 23 do 8 procent, niższa akcyza na paliwa i zawieszenie podatku od jego sprzedaży detalicznej, zawieszenie akcyzy na energię elektryczną - to część antyinflacyjnych działań rządu, ogłoszonych dziś przez premiera Mateusza Morawieckiego. Łącznie pakiet dotyczący energii ma kosztować ok. 10 mld złotych.
Audio
  • Wdrożenie tarczy antyinflacyjnej zapowiedział szef rządu Mateusz Morawiecki. Materiał Michała Fedusio
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRMPAP/Leszek Szymański

Obniżka obciążeń podatkowych dotykających paliwa, wejdzie w życie od 20 grudnia. Wtedy ma spaść akcyza na paliwa - do minimalnego dopuszczalnego w Unii Europejskiej poziomu. Obniżka ma obowiązywać przez 5 miesięcy. Od 1 stycznia ma zostać zawieszony podatek od sprzedaży detalicznej, a także opłata emisyjna. Może to przełożyć się na spadek cen na stacjach paliw o 20-30 groszy na litrze.

Gaz do ogrzewania będzie przez 3 miesiące - od stycznia, opodatkowany niższą stawką VAT. Zamiast obecnych 23 procent, będzie to 8 procent.

Większe fundusze mają zostać przeznaczone na dodatek osłonowy. Premier zastrzegł, że z powodu zasad unijnych, rząd nie może wprowadzić zerowej stawki VAT na artykuły żywnościowe. Dodał, że gdyby taka zgoda się pojawiła, rząd wprowadzi taką zmianę. Zamiast tego pojawi się dodatek osłonowy, wypłacany zgodnie z kryterium osłonowym i będzie wynosił do ok. 1000 złotych.

Premier Morawiecki podkreślił, że obecny wzrost cen wynika m.in. z wyższych cen ropy i gazu importowanych do Polski, a także w związku z rosnącymi kosztami emisji CO2, wynikającymi z mechanizmu wprowadzonego przez Unię Europejską. Dodał, że w Polska będzie blokować działania unijne, które będą przekładać się na wzrost kosztów energii.

IAR/dad

ABW zatrzymała Polaka, który miał szpiegować na rzecz Rosji

25.11.2021 12:13
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała polskiego obywatela, podejrzewanego o inicjowanie działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji oraz o działanie na szkodę polskich interesów. 66-letni mężczyzna nie przyznał się do zarzutów.

Polscy europosłowie o możliwości inwazji Rosji na Ukrainę: trudno ją wykluczyć

25.11.2021 13:48
- Trudno jest wykluczyć inwazję Rosji na Ukrainę - powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Fotyga, członkini Komisji Spraw Zagranicznych w Parlamencie Europejskim.