Polskie Radio
Section05
podatek VAT

Działania resortu finansów zwiększyły bezpieczeństwo podatkowe firm. "Spełniają swoją rolę"

Działania Ministerstwa Finansów przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa podatkowego przedsiębiorców będących podatnikami podatku od towarów i usług - napisał Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatek VAT małe i srednie przedsiębiorstwo Ministerstwo Finansów oszustwa oszustwo firmy przedsiębiorstwo Magdalena Rzeczkowska

Zmniejszyły się kolejki na przejściach granicznych z Ukrainą

Przez ostatnie tygodnie niemal przed wszystkimi przejściami tworzyły się wielokilometrowe korki. Powodował je masowy transport używanych samochodów z Unii Europejskiej na Ukrainę. Ukraińscy handlarze i kierowcy korzystali z ostatnich dni zwolnienia z cła i podatku VAT. Ulgi przestały obowiązywać wczoraj.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców straż graniczna granica Ukraina drogi kierowcy samochody transport podatek VAT

Oszukali Skarb Państwa na kilkadziesiąt mln złotych. Jest akt oskarżenia

Skierowaniem do sądu aktu oskarżenia zakończyło się postępowanie prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego ws. jednego z członków grupy przestępczej zajmującej się obrotem olejem napędowym - poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że przez Mirosława W. straty Skarbu Państwa oszacowano na ponad 34 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  ABW pieniądze Mafia służby i bezpieczeństwo podatek VAT POLSKA

Premier: środki, które kiedyś były rozkradane, dzisiaj zasilają kieszenie zwykłych Polaków

Wygraliśmy wojnę z przestępcami skarbowymi i mafiami vatowskimi, dziś środki, które kiedyś były rozkradane, zasilają kieszenie zwykłych Polaków - podkreślił premier Mateusz Morawiecki we wpisie na Twitterze. Wskazał, że pieniądze te poprzez programy społeczne poprawiają jakość ich życia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki podatek VAT przestępczość podatki

Premier Morawiecki: obniżka podatku PIT to kolejny element tarczy antyputinowskiej

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd dopasowuje politykę fiskalną, budżetową, inwestycyjną, monetarną i regulacyjną do nowych realiów. W rozmowie z "Gazetą Polską" wskazał na wojnę surowcową ze strony Rosji, jej inwazję na Ukrainę oraz rosnącą inflację.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polski Ład Mateusz Morawiecki GOSPODARKA podatek VAT budżet Polski podatki Krajowy Plan Odbudowy

Premier: zwiększymy wskaźnik waloryzacji rent i emerytur, świadczenia wzrosną o 7 proc.

- Drodzy seniorzy, poprawa jakości waszego życia jest dla nas absolutnym priorytetem - powiedział Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg. Jak zapowiedział premier, zmieni się mechanizm waloryzacji rent i emerytur.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg senior społeczeństwo Mateusz Morawiecki emerytura pieniądze inflacja podatek VAT

Ogromna vatowska grupa przestępcza pod lupą CBŚP. Już 110 osób z zarzutami, kolejne zatrzymania

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 15 osób podejrzanych o wyłudzenie podatku VAT. W proceder zamieszanych może być kilkaset firm, w ramach śledztwa występuje już 174 podejrzanych. Wśród zatrzymanych teraz jest śląski adwokat oraz mężczyzna, który pod koniec lat 80. został skazany za potrójne zabójstwo.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo podatek VAT CBŚP prokuratura

Czy sklepy manipulują cenami po obniżce VAT?

Kto robił zakupy w ostatnich dniach, zauważył, że ceny żywności nieco spadły. Niektóre sieci handlowe nawet, żeby nam to uwypuklić, na półkach zamieściły stare przekreślone ceny i obok te nowe, z zerowym VAT-em. Ale! Szef Solidarności handlowców Alfred Bujara twierdzi, że kilka dni przed tym, jak ceny dzięki obniżce VAT-u na pieczywo czy nabiał spadły, w pewnych sklepach wzrosły i to nawet o 10-20 procent.
Zobacz więcej na temat:  podatek VAT tarcza antyinflacyjna vat UOKiK Aleksander Ziemiańczyk

Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Wniesiono poprawki do ustawy. Czego dotyczą?

Sejm wznowił obrady - posłowie mają przeprowadzić głosowanie nad projektem nowelizacji ustawy o podatku towarów i usług w bloku, który rozpoczyna się o godz. 17.00. Projekt tzw. Tarczy Antyinflacyjnej 2.0, który zakłada m.in. obniżkę stawek VAT na żywność, gaz i nawozy do 0 proc., na prąd i ciepło do 5 proc. oraz na paliwo do 8 proc. trafił do Sejmu we wtorek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm polityka inflacja GOSPODARKA podatek VAT vat podatki ceny żywności ceny paliw tarcza antyinflacyjna