Polskie Radio
Section05
podatek VAT

Rząd walczy z wyłudzeniami VAT. „Liczba cwaniaczków maleje”

Prokuratury regionalne i okręgowe prowadzą obecnie 4 tysiące postępowań gospodarczych, a wysokość zabezpieczeń majątkowych to miliard złotych. Taką informację podczas konferencji prasowej podał prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. W Debacie Dnia o walce polskich władz z wyłudzeniami podatku VAT mówili Marcin Fijołek z „Sieci” i Mikołaj Wójcik z „Faktu”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 podatek VAT vat bogdan święczkowski Mikołaj Wójcik Zbigniew Ziobro przestępczość gospodarcza

"W skali roku z budżetu wyparowało 30-40 miliardów zł"

– W latach rządów PO-PSL rabunek finansów publicznych i wyłudzenia podatku VAT miały potężną skalę – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Janusz Szewczak. Poseł Prawa i Sprawiedliwości ocenił również na naszej antenie, że w tej sprawie „odpowiedzialność leży po stronie ówczesnego rządu, przede wszystkim resortu finansów”.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Szewczak Prawo i Sprawiedliwość podatek VAT vat komisja śledcza Sejm SKOK Platforma Obywatelska PSL POLSKA

"Przychody z podatku VAT rosną po latach zaniedbań"

Wicepremier Mateusz Morawiecki mówi o sukcesach w poprawie ściągalności podatku VAT i zapowiada kolejne działania w tym kierunku. Minister finansów i rozwoju otworzył w Sejmie konferencję podsumowującą 25 lat obowiązywania w Polsce podatku od towarów i usług. Wypowiedź wicepremiera w Polskim Radiu 24 komentował ekonomista Sławomir Horbaczewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki vat Ministerstwo Finansów podatek VAT

Skarb Państwa: Rekordowa nadwyżka budżetowa

Minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zapewnił, że nadwyżka to efekt działań rządu, a nie kreatywnej księgowości. Wicepremier oceniał, że na koniec roku deficyt będzie niższy o 10-20 miliardów złotych od zakładanego na ten rok 2,94 procenta PKB. O deficycie budżetowym i nadwyżce mówili w audycji Rządy Pieniądza Piotr Soroczyński (główny ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych), Sławomir Horbaczewski (ekonomista) i Arkadiusz Pączka, (Pracodawcy RP).
Zobacz więcej na temat:  pieniądze pkb budżet Polski ministerstwo skarbu państwa podatek VAT finanse finanse publiczne

Wyłudzenia VAT. "Politycy i urzędnicy się nie wymigają"

- W komisji ds. VAT chodzi o to, by zbadać dlaczego urzędnicy, którzy biorą ciężkie pieniądze, nie reagowali. Ich grzech zaniechania to przestępstwo, które Polskę kosztowały setki miliardów złotych. Chciałbym, żeby komisja składała się z ludzi, którzy mają pojęcie o gospodarce, czyli posłów-przedsiębiorców – mówił w audycji 24 Pytania Marek Jakubiak z Kukiz’15.
Zobacz więcej na temat:  Kukiz’15 Marek Jakubiak vat podatek VAT komisja śledcza Sejm przestępczość gospodarcza