X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Kolejne próby siłowego przekroczenia granicy w okolicach Czeremchy

03.12.2021 10:52
Wieczorem i nocą z czwartku na piątek w okolicach Czeremchy doszło do dwóch prób nielegalnego przekroczenia granicy. Cudzoziemcy zostali zawróceni przez polskie służby na Białoruś - poinformowała w piątek rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska. Z kolei podlaska policja opublikowała film, na którym widać, jak białoruskie służby umyślnie oślepiają polskich funkcjonariuszy.
Granica polsko-białoruska. Polskie służby oślepiane były światłem stroboskopowym i laserami
Granica polsko-białoruska. Polskie służby oślepiane były światłem stroboskopowym i laseramitwitter.com/@podlaskaPolicja

Wieczorem i nocą z czwartku na piątek w okolicach Czeremchy doszło do dwóch prób nielegalnego przekroczenia granicy. - Ok. godziny 18 agresywna grupa licząca 27 migrantów zaczęła forsować zaporę techniczną na granicy. Atakujący cudzoziemcy wspierani przez służby białoruskie, które oślepiały laserami Polaków, rzucali kamieniami i kłodami drewna w funkcjonariuszy i żołnierzy chroniących granicę - przekazała por. Michalska.

Migrantom, byli to Irakijczycy, udało się wtargnąć na teren Polski. - Osoby te zostały zatrzymane i doprowadzone do linii granicznej - zapewniła Michalska.

Kolejny incyudent

Kilka godzin później, w tym samym miejscu, doszło do kolejnej próby przedarcia się przez granicę. Tym razem było to osiem osób. Zostały one zatrzymane i doprowadzone do linii granicy.

W okolicach Czeremchy zapora techniczna jest trochę niższa niż w innych miejscach. Była budowana w trudnych warunkach. Latem i jesienią teren jest bagnisty, podmokły. Od kilku dni w okolicach Czeremchy, jak i pozostałych miejscowości w pasie przygranicznym, temperatury spadają nawet poniżej zera stopni Celsjusza. Ziemia marznie i umożliwia przejście.

Także w czwartek o godz. 8 rano w okolicach Narewki ok. 30 osób pod nadzorem białoruskich służb siłowo forsowało granicę. Cudzoziemcy byli bardzo agresywni. W kierunku polskich funkcjonariuszy i wojska rzucano kamienie i kłody drewna, niszczono zaporę graniczną. Żadna z tych osób nie przedostała się na teren Polski.

Podczas działań w okolicach Czeremchy, jak i Narewki nikt nie odniósł obrażeń.

Agresywne białoruskie służby 

Z kolei podlaska policja opublikowała w piątek rano film, na którym widać, jak polskie służby zabezpieczające granicę z Białorusią oślepiane są światłem stroboskopowym i laserami. Nagranie pochodzi z interwencji w gminie Czeremcha - podał zespół prasowy podlaskiej policji.

Jak powiedział rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa, interwencja miała miejsce ok. godz. 19 w miniony czwartek w związku z próbą przekroczenia granicy między Opaką Dużą i Wólką Terechowską (gmina Czeremcha). W działaniach wzięło udział ok. 80 policjantów, również żołnierze i funkcjonariusze SG.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.

Presja na granicę

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.

Natomiast od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu.PAP/IAR/dad

Unijni ministrowie zatwierdzili sankcje wobec Białorusi za kryzys migracyjny

02.12.2021 15:43
Unijni ministrowie zatwierdzili sankcje wobec Białorusi za atak hybrydowy na Wspólnotę z wykorzystaniem migrantów - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. W środę zielone światło dali ambasadorowie państw członkowskich. Restrykcje wejdą w życie po publikacji decyzji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, co ma nastąpić jeszcze w czwartek i wtedy okaże się, kto dokładnie został wpisany na czarną listę.

Będą kolejne sankcje dla Białorusi? Wiceszef MSZ: lobbujemy, by UE reagowała zdecydowanie

03.12.2021 09:21
Kolejny pakiet sankcji Białorusi to będzie decyzja państw członkowskich, natomiast Polska lobbuje za tym, żeby UE reagowała solidarnie i w sposób zdecydowany; sankcje nie mogą być wymierzone w obywateli białoruskich, tylko w reżim - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.