Polskie Radio
Section05
kryzys na granicy

Finlandia będzie budować zaporę na granicy z Rosją. Jej koszt przekroczy 130 milionów euro

Rząd Finlandii przekazał, że "rząd kraju chce przeznaczyć w przyszłym roku 139 milionów euro na budowę ogrodzenia na części wschodniego odcinka granicy z Rosją". W tym roku wybudowano już tymczasowe ogrodzenie, które kosztowało 6 milionów euro. Budowa właściwego ma ruszyć w 2023 roku.
Zobacz więcej na temat:  granica służby i bezpieczeństwo kryzys na granicy ŚWIAT Finlandia Rosja wojna 2022

Polska przygotowuje się na napływ migrantów z Kaliningradu. Szef BBN: zapora stanowi sygnał dla Rosji

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera powiedział, że "Polska spodziewa się kolejnej fali migrantów wysyłanych do naszego kraju za pośrednictwem Kremla". W związku z odnowieniem połączeń lotniczych z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Kaliningradu szefowie MON oraz MSWiA zapowiedzieli wzmocnienie polsko-rosyjskiej granicy. Po spotkaniu z byłymi szefami BBN minister Siewiera zaznaczył, że "zapora stanowi wyraźny sygnał dla Rosji".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo granica kryzys na granicy Biuro Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera

TYLKO U NAS "Wpisuje się na stałe w zdolności obronne". Ekspert o budowie zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim

Szef MON zapowiedział, że jeszcze dziś ruszą prace nad budową zapory wzdłuż granicy z obwodem kaliningradzkim. Jak wyjaśnił, decyzja ma bezpośredni związek z uruchomieniem lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. - Mamy do czynienia z nową sytuacją na granicy, z nowymi wyzwaniami dla bezpieczeństwa i do tego potrzeba się dostosować - mówi dr Jacek Raubo, specjalista w zakresie bezpieczeństwa i obronności, analityk Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica kryzys na granicy służby i bezpieczeństwo imigranci w Europie obwód kaliningradzki Ministerstwo Obrony Narodowej Jacek Raubo

Kolejne grupy przemycające nielegalnych migrantów na granicy z Białorusią. Nowe dane SG

Straż Graniczna i policja zatrzymały na granicy polsko-białoruskiej sześciu kolejnych tzw. kurierów przewożących nielegalnych imigrantów. Od początku roku doszło już w sumie do 350 zatrzymań osób podejrzanych o pomocnictwo lub organizację nielegalnego przekraczania granicy wschodniej. Jak wynika z informacji SG, tylko minionej doby 54 cudzoziemców próbowało przedostać się z Białorusi do Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo straż graniczna imigracja kryzys na granicy Białoruś

"Żadnemu polskiemu politykowi takie słowa nie powinny przejść przez gardło". Fogiel komentuje słowa Tuska

Rzecznik PiS Radosław Fogiel powiedział w poniedziałek, że "jeżeli szef PO Donald Tusk największym łajdactwem nazywa obronę polskiej granicy przed atakiem zorganizowanym przez Alaksandra Łukaszenkę i Władimira Putina, to mówi o nim wszystko". - Żadnemu polskiemu politykowi takie słowa w ogóle nie powinny przechodzić przez gardło - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk POLSKA polityka kongres kobiet Białoruś imigranci w Europie kryzys na granicy

Skandaliczne słowa Tuska o obronie granicy polsko-białoruskiej. "Jedno z największych łajdactw"

Podczas Kongresu Kobiet, na którym Donald Tusk został nagrodzony, były premier mówił m.in. także o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej. W tym kontekście stwierdził, że doszło do "jednego z największych łajdactw", którym - jego zdaniem - było "postawienie znaku równości między skuteczną obroną granicy a bezlitosnym traktowaniem uchodźców".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Donald Tusk kryzys na granicy Białoruś imigranci w Europie

"Dzisiaj to Moskwa jest hubem migracyjnym". Wiceszef MSWiA o próbach nielegalnego przekraczania granicy z Polską

Każdy imigrant, który pojawia się na granicy białorusko-polskiej, przejeżdża przez Moskwę. - Dzisiaj to Moskwa jest hubem migracyjnym - powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Wiceminister resortu pytany był w Telewizji Republika o barierę, która powstała na granicy polsko-białoruskiej, oraz próby jej forsowania. -Dziś, kiedy jest zapora, mamy zupełnie inny ruch - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Białoruś Rosja Moskwa kryzys na granicy granica Maciej Wąsik migracja Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Kolejni cudzoziemcy na granicy z Białorusią. "Próbowali przekroczyć barierę za pomocą drabin"

Straż Graniczna poinformowała, że wczoraj 29 cudzoziemców próbowało nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusi do Polski. Byli to między innymi obywatele Uzbekistanu i Kuby. Próbowali oni przejść przez barierę ochronną za pomocy drabin. Po przybyciu funkcjonariuszy migranci się wycofali.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo straż graniczna granica kryzys na granicy Białoruś

Kolejne próby sforsowania polskiej granicy. Straż Graniczna powstrzymała kilkadziesiąt osób

34 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski - poinformowała Straż Graniczna. Byli to między innymi obywatele Indii, Kamerunu i Kenii. Służby zatrzymały także kierowcę przewożącego osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Białoruś granica kryzys na granicy imigranci w Europie straż graniczna

Migranci na granicy chcą pokonać zaporę. "Od białoruskich służb dostają m.in szlifierki"

Rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska przekazała, że migranci na granicy z Białorusią, którzy próbują pokonać zaporę są dobrze przygotowane. - To osoby zdeterminowane, wyposażone przez służby białoruskie w specjalne rękawiczki antypoślizgowe, drabiny teleskopowe, szlifierki - podkreśliła. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Białoruś granica kryzys na granicy migracja straż graniczna