X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ostatnie pożegnanie Włodzimierza Paca. Dziennikarz spoczął na cmentarzu w Samogródzie

18.12.2021 16:10
Najbliższa rodzina, przyjaciele i koledzy z pracy, pożegnali Włodzimierza Paca, wieloletniego korespondenta Polskiego Radia na Białorusi i w Rosji. Dziennikarz został pochowany na cmentarzu w Samogródzie koło Sokółki na Podlasiu. Zmarł 10 grudnia w Mińsku, miał 54 lata.
Włodzimierz Pac
Włodzimierz PacArtur Michalski, Ambasador RP na Białorusi

Włodzimierz Pac pracę w Polskim Radiu zaczął na początku lat 90. Był wybitnym znawcą tematyki białoruskiej i wnikliwym obserwatorem tamtejszego życia politycznego i społecznego. Dziennikarz niejednokrotnie relacjonował uroczystości upamiętniające Polaków i Białorusinów prześladowanych przez reżim komunistyczny, a także obchody rocznic historycznych, czy przedsięwzięcia podtrzymujące polskość na dawnych Kresach Wschodnich.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła msza w cerkwi świętych Piotra i Pawła w Samogródzie, po wspólnej modlitwie, proboszcz cerkwi Adrian Charytoniuk pożegnał zmarłego dziennikarza. - Płaczę, bo odszedł z tego świata bliski mi Włodzimierz. Był dobrym człowiekiem, wiedział co to radość, ale też doświadczał trudów. Na moje trudne pytania potrafił udzielić takiej odpowiedzi, że zrozumiałem. Żegnam świętej pamięci Włodzimierza, i do końca życia zapamiętam tak pięknie, cudownie i ciepło powiedziane "Włodzimierz Pac, Polskie Radio". Wieczna pamięć tobie, Włodzimir - mówił proboszcz.

Złoty Krzyż Zasługi 

Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył Włodzimierza Paca Złotym Krzyżem Zasługi - za zasługi dla polskiej mniejszości na Białorusi i osiągnięcia w pracy dziennikarskiej.

Ambasador Polski na Białorusi Artur Michalski, który przekazał odznaczenie rodzinie zmarłego, podkreślał, że Włodzimierz Pac był wyjątkowym dziennikarzem. - Bardzo często współpracowałem z panem redaktorem Włodkiem Pacem, zawsze był na wszelkiego rodzaju uroczystościach, które organizowaliśmy, w zasadzie wszędzie, gdzie cokolwiek się działo. Zapamiętałem go jako osobę, która z niezwykłą pasją podchodziła do tego, co robi, jako osobę niezwykle życzliwą i taką, która poszukiwała tego, co się na prawdę dzieje. Zostanie na pewno w pamięci, zrobił bardzo wiele dla takiego lepszego rozumienia się Polaków i Białorusinów - mówił.

"Dobrze się znał na Białorusi"

Włodzimierza Paca pożegnał też jego przyjaciel Jan Chomczuk, który pracował w ambasadzie Rzeczypospolitej w Mińsku, który wspomina go jako niezwykle zaangażowanego w pracę profesjonalistę. - Pamiętam nawet czasami, jak byliśmy u niego w domu, to on mówi: "Przepraszam, ale muszę zrobić nagranie", a siedzimy w sumie prywatnie, o czymś tam rozmawiamy, a on mówi: "Nie, tutaj jest ważna relacja". Interesowały go fakty, konkrety, człowiek instytucja, dobra dusza, zawsze serdeczny, uśmiechnięty. Na prawdę, bardzo dobrze wspominam współpracę, która w pewnym momencie przerodziła się w przyjaźń. Włodek wybrał mnie na ojca chrzestnego swojego syna - wspominał.

Włodzimierza Paca pożegnał również Piotr Pogorzelski, który jak dziennikarz Polskiego Radia zastępował go czasem na placówce w Mińsku. - Był bardzo profesjonalny i bardzo dobrze się znał na Białorusi i właściwie wiedział o tym kraju wszystko i znał też takie szczegóły, które nawet nie każdy korespondent zna po prostu. On właściwie wiedział wszystko o tym kraju, jakieś drobne smaczki i szczegóły, ale też był fachowcem jeśli chodzi o życie polityczne. Włodek był zawsze pomocny, to był człowiek, który po prostu oddawał całego siebie i zawsze, jeżeli się zwracałem o jakąś pomoc, on był do tego gotowy - mówił.

"Chciał obdarować każdego, chciał dać wszystko to, co miał"

"Znakomity dziennikarz i niezwykły człowiek" - tak koledzy z Informacyjnej Agencji Radiowej wspominają zmarłego Włodzimierza Paca. Michał Chomyszyn współpracował ze zmarłym ponad 20 lat. - Włodek był świetnym dziennikarzem, był bardzo kreatywny. My z koleżanką redakcyjną zbieraliśmy tak zwane "pacynki" - to były takie jego przepiękne sformułowania, albo czasami tak urocze korespondencje, że kiedyś je wydamy. Był człowiekiem uroczym, przyjaznym, oddałby serce dla każdego kogo znał, a myśmy go niezwykle cenili, będzie go bardzo brakować - mówił.

Posłuchaj
00:22 11462038_1.mp3 Michał Chomyszyn: będzie nam niezwykle brakować Włodzimierza Paca (IAR) 

Aneta Kłos wspomina, że Włodzimierz Pac był człowiekiem, który zjednywał sobie ludzi i trudno było go nie lubić. - Włodek był wyjątkowym człowiekiem, miał w sobie tyle dobra, tyle ciepła, był taki życzliwy, oddany. To człowiek, o którym nie można powiedzieć złego słowa i tak będziemy o nim zawsze myśleli. Zawsze o nas pamiętał, kiedy przyjeżdżał do redakcji przywoził torby pełne słodyczy, ciastek, wafelków, czekoladek. Po prostu taki był, chciał obdarować każdego, chciał dać wszystko to, co miał. Z sercem wychodził do każdego, na prawdę będzie nam go bardzo brakowało - mówiła.

Posłuchaj
00:28 11462038_2.mp3 Aneta Kłos: Włodzimierz Pac był człowiekiem, który zjednywał sobie ludzi i trudno było go nie lubić (IAR) 

Aleksander Buchholz wspomina Włodzimierza Paca jako człowieka łączącego dwa narody. - Zapamiętam go przede wszystkim jako człowieka z otwartym sercem, z wielką empatią do wszystkich. To była fajna osoba, bo ona łączyła dwie kultury - polską i białoruską. On potrafił być jednocześnie Polakiem i Białorusinem. Łączył to, co jest rzeczywiście najpiękniejsze w tych dwóch narodach, czyli otwartość, gościnność i serdeczność. Te właśnie cechy, w tych dwóch narodach moim zdaniem są najważniejsze i to właśnie Włodek potrafił znaleźć w każdym człowieku swoim uśmiechem - mówił.

Posłuchaj

00:25 11462038_3.mp3 Aleksander Buchholz wspomina Włodzimierza Paca jako człowieka łączącego dwa narody (IAR) 
IAR/PR24/dad

Ambasador RP w Gruzji: Włodzimierz Pac był profesjonalistą i znawcą wschodu, którego będzie bardzo brakowało

11.12.2021 14:30
Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Gruzji Mariusz Maszkiewicz wspomina korespondenta Polskiego Radia Włodzimierza Paca jako cenionego i rzetelnego dziennikarza, ciepłego i dobrego człowieka. Wieloletni korespondent Polskiego Radia na Białorusi i w Rosji zmarł w Mińsku w wieku 54 lat.

Dyrektor Białoruskiego Wolnego Teatru: Włodzimierz Pac był twarzą polskiego dziennikarstwa na Białorusi

18.12.2021 09:43
- Włodzimierz Pac, razem z jeszcze kilkoma dziennikarzami, był twarzą polskiego dziennikarstwa dla Białorusinów. To olbrzymia odpowiedzialność. Przez pryzmat jego osoby postrzegaliśmy polskie dziennikarstwo. I to bardzo duża korzyść i dla Polski, i dla Białorusi, że to właśnie on był korespondentem Polskiego Radia w Mińsku - mówił portalowi PolskieRadio24.pl dyrektor Białoruskiego Wolnego Teatru Nikołaj Chalezin.