Redakcja Polska

Wilno na święta: bajka 3D, wystawa szopek oraz choinka-śnieżynka

25.12.2021 20:16
Litwini obchodzą pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Wilno dla swoich mieszkańców i turystów przygotowało z tej okazji szereg atrakcji.
Audio
  • Wilno na święta: bajka 3D, wystawa szopek oraz choinka-śnieżynka. Materiał Kamila Zalewskiego
Choinka na placu Katedralnym w Wilnie
Choinka na placu Katedralnym w WilnieMNStudio/ Shutterstock.com

Święta Bożego Narodzenia na Litwie to przede wszystkim spotkania rodzinne, wzajemne odwiedziny, a także spacery po centralnych placach miast. W Wilnie odwiedzane są miejsca, w których znajdują się miejskie choinki czyli Place Ratuszowy i Katedralny. Tegoroczne najważniejsze w kraju drzewko jest instalacją, przypominającą śnieżynkę.

Autor projektu Dominykas Koncevičius mówił, że ma ono symbolizować prawdziwą, białą zimę i święta pełne blasku. - Piękno kryształu płatka śniegu tkwi w jego symetrycznej, regularnej geometrii. Na choince jest 96 świecących się śnieżynek, które mają różną wielkość - opowiada autor.

Drzewko mierzy 27 metrów, a jego wierzchołek zdobi gwiazda bożonarodzeniowa o średnicy 6 metrów. Obok choinki na fasadzie Katedry od dziś będzie wyświetlana bajka 3D. W tym roku Wilno pokaże animowaną "Opowieść wigilijną" opartą na motywach opowiadania Charles'a Dickens'a. Organizatorzy zaplanowani po siedem pokazów każdego wieczora.

Do 29 stycznia w Muzeum Dziedzictwa Sakralnego czynna jest też wyjątkowa wystawa szopek "Oto gwiazda! Scena narodzin: od Alp do Bałtyku". Można na niej zobaczyć liczne płaskorzeźby i obrazy pochodzące z litewskich i niemieckich świątyń, placówek muzealnych i zbiorów prywatnych. Wśród nich jest najmniejsza na świecie szopka, która ma wielkość zaledwie jednej trzeciej milimetra.

Na Litwie obowiązują ograniczenia epidemiczne. W przestrzeniach zamkniętych wymagany jest certyfikat covidowy.


IAR/dad


Zobacz więcej na temat: Boże Narodzenie Wilno Litwa

Wigilia i Boże Narodzenie we Lwowie

25.12.2021 10:46
W polskiej tradycji świątecznej Wigilia Bożego Narodzenia zajmuje bardzo ważne miejsce. Wiele obrzędów i zwyczajów dotyczących Wigilii przetrwało do dnia dzisiejszego.

Polacy w różnych zakątkach Rosji świętują Boże Narodzenie

25.12.2021 16:14
Polacy mieszkający w Rosji starają się świętować Boże Narodzenie zgodnie z tradycją przodków. W świątyniach katolickich w Moskwie, Petersburgu, Smoleńsku, Irkucku, Wierszynie i w wielu innych miejscowościach Pasterki oraz poranne msze święte zostały odprawione w języku polskim.

Świąteczne stoły obrazują polskie lokalne tradycje kulinarne

25.12.2021 19:55
Bożonarodzeniowa kuchnia to dania, bez których nie wyobrażamy sobie świąt, choć jemy je często tylko raz do roku.