X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Stanisław Żaryn: cyberatak na Ukrainie wpisuje się w działania Rosji przeciwko Zachodowi

14.01.2022 15:16
Przebieg ataku cybernetycznego na ukraińskie strony rządowe wpisuje się w działania Federacji Rosyjskiej przeciwko Zachodowi; mamy do czynienia z zewnętrzną próbą podsycania napięć między Polską a Ukrainą - podkreślił w piątek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Audio
  • Według danych ukraińskiego wywiadu Rosjanie przygotowują prowokacje. Mają one być wymierzone w rosyjskich żołnierzy. Winą za nie obarczona ma być strona ukraińska. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Cyberatak na Ukrainie wpisuje się w działania Rosji przeciwko Zachodowi - podkreślił Stanisław Żaryn
Cyberatak na Ukrainie wpisuje się w działania Rosji przeciwko Zachodowi - podkreślił Stanisław ŻarynPAP/Wojciech Olkuśnik

Ukraińskie MSZ poinformowało w piątek, że w nocy doszło do ataku hakerskiego na ukraińskie strony rządowe. Wskutek cyberataku na stronach tych pojawiał się komunikat w trzech wersjach językowych: po ukraińsku, rosyjsku i po polsku. Według ukraińskiej państwowej służby łączności specjalnej ofiarą ataku padło około 70 stron.

Do sprawy odniósł się rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Jego zdaniem przebieg cyberataku i stosowane w nim metody wpisują się w działania Federacji Rosyjskiej przeciwko Zachodowi.

Żaryn podkreślił, że komunikat, który umieszczono na ukraińskich państwowych stronach, miał charakter dezinformacyjny. - Treść komunikatu umieszczonego przez agresorów na stronach napisana była m.in. po polsku, ale zawierała poważne błędy, co wskazuje, że tekst pisał ktoś, dla kogo polski nie jest językiem ojczystym - zauważył.

Próba wpłynięcia na polsko-ukraińskie relacje

Jak stwierdził rzecznik, w tej sytuacji mamy do czynienia z zewnętrzną próbą podsycania napięć między Polską a Ukrainą. - Tego typu działania wpisują się w stałą linię narracji Rosji przeciwko krajom Europy Środkowej. Kreml w ramach walki informacyjnej z Zachodem stara się stymulować i tworzyć napięcia pomiędzy m.in. Polską a Ukrainą - podkreślił.

- Działania służb rosyjskich wymierzone w relacje Polski i krajów sąsiadujących są stałym elementem wrogiej wobec krajów Europy Środkowej polityki Moskwy. I dlatego ostatni atak musi być oceniany przez pryzmat szerszych działań Rosji przeciwko Zachodowi. Od lat mamy do czynienia z rosyjską cyberagresją - wyjaśnił Żaryn.

Rosja atakuje NATO

Według rzecznika ataki cybernetyczne i dezinformacyjne Rosji muszą być interpretowane przez pryzmat zwiększającej się agresji Moskwy wymierzonej w NATO oraz działań podejmowanych wobec Ukrainy. - Rosja prowadzi od lat wojnę przeciwko Ukrainie, a obecnie znów zwiększa presję militarną na Kijów. Należy wskazać, że wrogie operacje hybrydowe Rosji, prowadzone z wykorzystaniem narzędzi dezinformacyjnych i cybernetycznych, są elementami działań agresywnych prowadzonych pod nadzorem służb specjalnych Rosji, w tym wojskowego GRU - podkreślił Żaryn.


Posłuchaj
00:47 11501220_1.mp3 Według danych ukraińskiego wywiadu Rosjanie przygotowują prowokacje. Mają one być wymierzone w rosyjskich żołnierzy. Winą za nie obarczona ma być strona ukraińska. Materiał Pawła Buszki (IAR)

 

Jego zdaniem "przejawy agresji, o których mówią obecnie władze Ukrainy, trzeba zatem wpisywać w szerzej postrzeganą agresję Rosji przeciwko państwom Zachodu, a także krajom, jak Ukraina, które aspirują do członkowska w NATO i Unii Europejskiej". - Działania rosyjskiego państwa przeciwko Zachodowi są elementem walki hybrydowej, która od lat stanowi wyzwanie dla krajów Paktu - podsumował.


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: cyberatak Stanisław Żaryn

Zmasowany atak hakerski na strony rządowe Ukrainy

14.01.2022 12:58
Hakerzy zaatakowali ukraińskie strony rządowe - poinformował w piątek rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko. Do zmasowanego ataku doszło nocą z czwartku na piątek. Po wejściu na stronę MSZ pojawiał się komunikat w trzech wersjach językowych: po ukraińsku, rosyjsku i po polsku. "Wskutek masowego ataku hakerskiego strony MSZ i szeregu innych państwowych organów tymczasowo nie działają. Nasi specjaliści pracują nad przywróceniem działania systemów" - napisał Nikołenko na Twitterze.

Polskie MSZ stanowczo potępiło atak hakerski na ukraińskie strony rządowe

14.01.2022 14:23
Z niepokojem przyjmujemy informacje o ataku cybernetycznym na ukraińskie strony rządowe, stanowczo potępiamy wszelkie działania, których rezultatem jest szerzenie dezinformacji oraz zakłócanie funkcjonowania instytucji państwowych - oświadczył w piątek rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Niemieckie stowarzyszenie branżowe ostrzega przed skutkami turystyki paliwowej do Polski

14.01.2022 14:33
Planowana od 1 lutego obniżka podatku paliwowego w Polsce spowoduje wzrost turystyki paliwowej do sąsiedniego kraju - uważa stowarzyszenie stacji paliw z północy i wschodu Niemiec. Dla stacji po niemieckiej stronie może to mieć "katastrofalne" skutki - twierdzi szef stowarzyszenia.