Redakcja Polska

Polskie MSZ stanowczo potępiło atak hakerski na ukraińskie strony rządowe

14.01.2022 14:23
Z niepokojem przyjmujemy informacje o ataku cybernetycznym na ukraińskie strony rządowe, stanowczo potępiamy wszelkie działania, których rezultatem jest szerzenie dezinformacji oraz zakłócanie funkcjonowania instytucji państwowych - oświadczył w piątek rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
MSZ stanowczo potępiło szerzenie dezinformacji
MSZ stanowczo potępiło szerzenie dezinformacji gov.pl

W piątek rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko poinformował, że hakerzy zaatakowali ukraińskie strony rządowe. Do zmasowanego ataku doszło nocą z czwartku na piątek. Po wejściu na stronę MSZ pojawiał się komunikat w trzech wersjach językowych: po ukraińsku, rosyjsku i po polsku.

"Z niepokojem przyjmujemy informacje o ataku cybernetycznym na ukraińskie strony rządowe, w tym na stronę ukraińskiego MSZ. Stanowczo potępiamy wszelkie działania, których rezultatem jest szerzenie dezinformacji oraz zakłócanie funkcjonowania instytucji państwowych" - napisał na Twitterze Jasina.

W kolejnym wpisie dodał, że publikację "oświadczeń" w języku polskim MSZ odczytuje jako "kolejną próbę destabilizacji relacji polsko-ukraińskich".

Jak podaje Interfax-Ukraina, zaatakowano strony MSZ, ministerstwa oświaty, państwowej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych, rządu, ministerstwa energetyki, a także rządową aplikację Dija, która umożliwia posługiwanie się dokumentami w formie cyfrowej i korzystanie z niektórych usług państwowych.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przekazała, że na głównej stronie zaatakowanych serwisów pojawiały się komunikaty "o prowokacyjnym charakterze". "Przy tym zawartość stron nie została zmieniona, a według naszych informacji nie doszło do wycieku danych osobowych" - dodano.

Po wejściu na stronę MSZ pojawiał się komunikat w trzech wersjach językowych: po ukraińsku, rosyjsku i po polsku - informuje Interfax-Ukraina. Napisano w nim: "Ukrainiec! Wszystkie twoje dane osobowe zostały przesłane do wspólnej sieci. Wszystkie dane na komputerze są niszczone, nie można ich odzyskać. Wszystkie informacje o tobie stały się publiczne, bój się i czekaj na najgorsze. To za twoją przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Za Wołyń, za OUN UPA, Galicję, Polesie i za tereny historyczne". Obecnie strona nie otwiera się.

SBU zaznaczyła, że zawieszono działanie części zasobów państwowych, by zapobiec rozprzestrzenianiu się ataku i zlokalizować problem techniczny. Podkreślono, że znaczna część zasobów już jest dostępna, reszta zacznie działać "w najbliższym czasie". 

IAR/PAP/dad

Aktywność szpiegów białoruskiego reżimu w Polsce. Opublikowano wyniki raportu

14.01.2022 09:29
ByPol - organizacja białoruskich mundurowych, którzy przeszli na stronę opozycji, ujawniła, że na terenie Polski, Litwy i Ukrainy przebywali agenci Łukaszenki - donosi portal niezalezna.pl powołując się na telewizję Belsat.

Amerykański Departament Stanu: nie dajcie się zwieść dezinformacji Moskwy

14.01.2022 10:46
Nikt nie powinien być zaskoczony, jeśli Rosja będzie szerzyć fałszywe informacje na temat rozmów z USA i obietnic, których Stany Zjednoczone nie złożyły. "Wzywamy wszystkich, by nie dali się zwieść nieustającej dezinformacji Moskwy" - oświadczył w środę rzecznik Departament Stanu Ned Price.

Zmasowany atak hakerski na strony rządowe Ukrainy

14.01.2022 12:58
Hakerzy zaatakowali ukraińskie strony rządowe - poinformował w piątek rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko. Do zmasowanego ataku doszło nocą z czwartku na piątek. Po wejściu na stronę MSZ pojawiał się komunikat w trzech wersjach językowych: po ukraińsku, rosyjsku i po polsku. "Wskutek masowego ataku hakerskiego strony MSZ i szeregu innych państwowych organów tymczasowo nie działają. Nasi specjaliści pracują nad przywróceniem działania systemów" - napisał Nikołenko na Twitterze.