Redakcja Polska

Posłanka szwedzkiej Partii Zielonych: możemy się wiele nauczyć od polskiego społeczeństwa

19.03.2022 15:38
"Od polskiego społeczeństwa możemy się wiele nauczyć" - pisze w sztokholmskiej gazecie "Expressen" Annika Hirvonen. Deputowana szwedzkiej Partii Zielonych towarzyszyła grupie sześciuset uchodźców, którzy jechali z granicy polsko-ukraińskiej do Szwecji.
Wolontariuszki pomagające uchodźcom z Ukrainy na dworcu kolejowym w Katowicach
Wolontariuszki pomagające uchodźcom z Ukrainy na dworcu kolejowym w KatowicachPAP/Zbigniew Meissner

W swoim felietonie podkreśla, że o ile Szwedzi od lat polegają na modelu państwa opiekuńczego, gdzie o wszystko troszczą się władze, o tyle w Polsce egzamin zdaje model solidarnego społeczeństwa.

Annika Hirvonen podkreśla, że ukraińskim uchodźcom pomagają tysiące Polaków. "Gdyby taka sama sytuacja była w Szwecji, to ktoś prawdopodobnie nazwałby to "kryzysem społecznym'. Ale w Polsce nie ma kryzysu. Kryzys jest po drugiej stronie granicy - w Charkowie, Mariopolu i Czernihowie" - pisze szwedzka posłanka. I podaje przykłady wielu ukraińskich rodzin, ciężko doświadczonych przez wojnę, którymi w Polsce po przekroczeniu granicy od razu zajęli się wolontariusze.

"Kiedy wysiadam z promu w Nynäshamn, wszystko jest bardzo dobrze zorganizowane. Przedstawiciele Urzędu do spraw Migracji są na posterunku, autobusy czekają. Służba weterynaryjna sprawdza, czy zwierzęta, które wraz z uchodźcami przyjechały z Ukrainy, są zaszczepione. Ale nie widać żadnych wolontariuszy z kanapkami..." - kończy swój felieton w gazecie "Expressen" Annika Hirvonen.


IAR/dad

Szef Pentagonu: rosyjska armia popełnia na Ukrainie taktyczne błędy

19.03.2022 11:14
W ocenie sekretarza obrony USA w czasie działań na Ukrainie rosyjska armia popełniła taktyczne błędy. - To była seria błędnych kroków - powiedział w piątek Lloyd Austin stacji CNN, podczas swojej podróży do Bułgarii.

Szefowa niemieckiego resortu obrony: możliwości dostaw broni z Bundeswehry na Ukrainę się kończą

19.03.2022 13:25
Szefowa niemieckiego resortu obrony Christine Lambrecht powiedziała, że możliwości przekazywania broni z zasobów Bundeswehry na potrzeby Ukrainy są na wyczerpaniu. Do tej pory Niemcy przekazały na Ukrainę miedzy innymi hełmy i 700 przeciwlotniczych pocisków rakietowych pochodzących z czasów NRD i - jak wskazuje strona ukraińska - część z nich nie nadaje się do użytku.

Większość belgijskich firm zdecydowała się pozostać w Rosji

19.03.2022 16:26
Większość belgijskich firm zdecydowało, że pozostaje w Rosji - informuje dziennik L’Echo. Około 250 belgijskich firm ma filie w tym kraju.