Redakcja Polska

Łotewscy posłowie chcą, aby 9 maja był dniem pamięci o ofiarach wojny na Ukrainie

07.04.2022 15:12
Łotewscy posłowie chcą, aby 9 maja był dniem pamięci o ofiarach wojny na Ukrainie. Parlamentarzyści złożyli projekt ustawy w tej sprawie. Ten dzień był dotychczas hucznie obchodzony przede wszystkim przez mieszkających na Łotwie Rosjan.
Audio
  • Łotewscy posłowie chcą, aby 9 maja był dniem pamięci o ofiarach wojny na Ukrainie. Materiał Kamila Zalewskiego
Ulice Buczy
Ulice BuczyPAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Projekt ustawy przewiduje, że tego dnia ukraińskim cywilom i żołnierzom, którzy zginęli w wyniku rosyjskiej inwazji, zostanie oddany hołd. Tym samym wszelkie uroczystości związane z hucznie obchodzonym tzw. Dniem Zwycięstwa byłyby zabronione. Zgodnie z projektem instytucje państwowe i samorządowe nie będą mogły zorganizować publicznych imprez rozrywkowych oraz wydawać zezwoleń na ich przygotowanie. Wycofane byłyby też pozwolenia na wydarzenia, na które już wydano zgodę.

Zgodnie z propozycją deputowanych flaga Łotwy 9 maja byłaby wywieszona tak jak w przypadku żałoby. Na budynkach państwowych miałyby się też pojawić flagi Ukrainy. Przepis miałby dotyczyć wyłącznie 9 maja tego roku i wygasłby dwa dni później.


IAR/dad

Premier Mateusz Morawiecki: uchodźcy z Ukrainy to szansa dla polskiej gospodarki

07.04.2022 14:27
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że uchodźcy z Ukrainy są szansą dla Polskiej gospodarki. O wsparciu dla obywateli Ukrainy szef rządu rozmawiał w Warszawie z samorządowcami.

PE wezwał do natychmiastowego, całkowitego embarga na surowce energetyczne z Rosji

07.04.2022 14:01
Parlament Europejski wezwał do natychmiastowego, całkowitego embarga na import ropy, gazu i węgla oraz paliwa nuklearnego z Rosji. Deputowani zdecydowaną większością głosów przyjęli rezolucję, w której domagają się surowych sankcji wobec Rosji za napaść na Ukrainę. Za przyjęciem dokumentu było 513 europosłów, 22 przeciwko, 19 wstrzymało się od głosu.