Redakcja Polska

Minister skarbu USA z wizytą w Polsce. Rozmowy o skutkach wojny na Ukrainie

16.05.2022 09:22
Premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Magdalena Rzeczkowska spotkają się z amerykańską sekretarz skarbu USA Janet Yellen. Tematami rozmów będzie m.in. wpływ rosyjskiej wojny na Ukrainie na światową gospodarkę.
Janet Yellen rozpocznie w poniedziałek wizytę w Polsce
Janet Yellen rozpocznie w poniedziałek wizytę w PolsceAlexandros Michailidis/ Shutterstock

Spotkanie Janet Yellen z Mateuszem Morawieckim zaplanowano na godz. 9.30 rano. W planie wizyty amerykańskiej minister skarbu w Warszawie jest także spotkanie z nową szefową polskiego resortu finansów Magdaleną Rzeczkowską.

Tematami rozmowy będą m.in. "globalne minimalne opodatkowanie, wpływ wojny na Ukrainie na gospodarkę czy inwestycje zagraniczne" - przekazało Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej.

Z opublikowanego we wtorek raportu FED na temat trendów ekonomicznych, wynika, że inwazja rosyjska na Ukrainę i inflacja stanowią teraz największe zagrożenia dla globalnego systemu finansowego. Konflikt na Ukrainie odpowiada za znaczny wzrost niepokoju na rynkach - ocenia bank centralny USA.

Publikowany co pół roku Raport o Stabilności Finansowej nie jest prognozą gospodarczą FED, ale szeroką oceną kwestii ekonomicznych oraz trendów inwestycyjnych na świecie. Wskazuje też na obszary, które niepokoją banki centralne - przypomina Associated Press.

Wtorkowy raport przedstawia znacznie bardziej pesymistyczne oceny niż poprzedni, odnotowuje pogorszenie zaufania inwestorów i zawirowania na rynkach akcji, za co w dużej mierze odpowiada niepokój wywołany przez wojnę na Ukrainie - relacjonuje agencja AP.

W kwietniu, podczas wysłuchania w Kongresie USA, szefowa amerykańskiego resortu finansów Janet Yellen ostrzegła, że agresja Rosji będzie miała "kolosalne gospodarcze reperkusje dla Ukrainy i dla całego świata".


PAP/dad


"Ukraina może wygrać wojnę z Rosją". Wnioski ze spotkania szefów dyplomacji NATO w Berlinie

15.05.2022 13:22
Wicesekretarz generalny NATO Mircea Geoana powiedział, że Ukraina może wygrać wojnę z Rosją. W Berlinie odbywa się spotkanie szefów dyplomacji Sojuszu Północnoatlantyckiego

Na szczycie NATO Polska zwróci się o więcej żołnierzy na granicach z Rosją

15.05.2022 15:58
Polska zwróci się do NATO o zwiększenie liczebności żołnierzy na granicach z Rosja, ale też o rozmieszczenie ich w stałych bazach - zapowiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla „El Mundo”.

Rządzący Szwecją socjaldemokraci są za wstąpieniem kraju do NATO

15.05.2022 17:52
Otwiera to drogę do złożenia szwedzkiego wniosku o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim