Redakcja Polska

Ekspert: na Ukrainie Rosja mogła stracić już jedną czwartą swoich czołgów, to kolosalna liczba

20.05.2022 12:12
Od początku inwazji na Ukrainę Rosja mogła stracić już jedną czwartą swoich czołgów typu T-72, T-80 i T-90 - uważa ekspert ds. wojskowych Leo Peria-Peigne z Francuskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (IFRI), cytowany w piątek przez portal dziennika "Le Monde". To kolosalna strata - podkreśla.
Ukraiński wywiad: Kreml karze dowódców wojskowych za niepowodzenia na froncie
Ukraiński wywiad: Kreml karze dowódców wojskowych za niepowodzenia na froncieDrop of Light/Shutterstock

Jak podaje Peria-Peigne za portalem poświęconym wojskowości Oryx, według ekspertów Rosja miała przed inwazją na Ukrainę około 3 tys. sprawnych czołgów. Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego blisko 700 z nich zostało wyłączonych z akcji. Armia ukraińska twierdzi, że zniszczyła 1,3 tys. rosyjskich czołgów i 3 tys. pojazdów opancerzonych, ale nie możemy zweryfikować tych liczb - wskazuje ekspert.

Francuskie źródła wojskowe w rozmowie z dziennikiem "Le Monde" w piątek przyznają, że niezależnie od rzeczywistej liczby zniszczonego sprzętu "nie spodziewano się tak dużych strat Rosji na Ukrainie".

Zagrożeniem własna amunicja

Eksperci francuscy wyjaśniają, że czołgi produkcji radzieckiej są mniejsze i bardziej kompaktowe od zachodniego sprzętu, ale słabiej zabezpieczone przed wybuchem znajdującej się w środku amunicji w przypadku ostrzału. - Rosyjskie czołgi są szczególnie wrażliwe na przenośne wyrzutnie pocisków, takie jak amerykańskie Javeliny czy brytyjsko-szwedzkie NLAW, szeroko rozprowadzane obecnie wśród Ukraińców. Gdy tylko w kokpicie T-72 lub T-80 wzrasta temperatura i ciśnienie, pojawia się ryzyko eksplozji zapasów amunicji - mówi dziennikowi francuski oficer. - Ta wada konstrukcyjna wyjaśnia nagrania z Ukrainy, na których widzimy eksplozje rosyjskich czołgów - dodaje.

Jak zauważa wojskowy, wiele rosyjskich czołgów wydaje się niewyposażonych w żadne urządzenia obronne przeciwko pociskom, zwane soft-kills (przeciwdziałanie elektromagnetyczne) i hard-kills (przechwytywanie pocisków).

Dobrze zorganizowani i wyszkoleni Ukraińcy

Francuski sztab generalny informuje, że żołnierze ukraińscy wyróżniają się doświadczeniem bojowym, zdobywanym w walkach w Donbasie od 2014 r. i w manewrach wojskowych prowadzonych przez armie krajów NATO. Tylko w 2021 r. we wspólnych ćwiczeniach ze Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Polską i Rumunią wzięło udział 21 tys. ukraińskich żołnierzy – twierdzą francuscy wojskowi.

Nieustraszoność wojsk ukraińskich idzie w parze z błędami taktycznymi Rosjan – podkreślają eksperci we Francji. - Rosyjskie oddziały mają słabo opanowaną połączoną walkę zbrojną, niezbędną w tzw. konfrontacji o wysokiej intensywności, statycznie, zbyt długo czekają na rozkazy - dodają.

Specjaliści ostrzegają jednak, że w ostatnich dniach straty rosyjskie wydają się mniejsze, a na portalach społecznościowych pojawiły się pierwsze zdjęcia rosyjskiego ciężkiego wozu bojowego wsparcia czołgów BMPT "Terminator" na Ukrainie; to szczególnie skuteczny w walce miejskiej i służy do ochrony czołgów, będąc w stanie zestrzelić śmigłowce szturmowe. Armia rosyjska jest jedyną na świecie, która go posiada – twierdzą francuscy wojskowi.


PAP/dad

Ukraińcy chwalą polskie drony Warmate. "Polska ma to, czego nikt inny na świecie"

20.05.2022 11:11
Ukraińscy żołnierze w sieci chwalą polskie bojowe drony Warmate. Ich zalety docenił nawet minister obrony Ukrainy, który stwierdził, że tak zwana amunicja krążąca w rękach ukraińskiej armii skutecznie niszczy wroga. 

Prezydent Andrzej Duda: dziękuję żołnierzom za udział w ćwiczeniu Defender Europe-22

20.05.2022 12:00
Prezydent Andrzej Duda podziękował żołnierzom, którzy biorą udział w ćwiczeniach Defender Europe-22. Prezydent w czwartek przyglądał się manewrom na poligonie w Nowogrodzie koło Łomży.