Redakcja Polska

Ponad 200 ciał w piwnicy bloku w Mariupolu. "Miasto to jeden wielki cmentarz"

24.05.2022 11:58
W piwnicy jednego z zawalonych bloków w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy znaleziono ponad 200 zwłok w zaawansowanym stanie rozkładu - poinformował we wtorek doradca mera tego okupowanego przez Rosjan miasta Petro Andriuszczenko.
Bezimienne, masowe groby na przedmieściach Mariupola
Bezimienne, masowe groby na przedmieściach MariupolaPAP/EPA/ALESSANDRO GUERRA

"Podczas usuwania gruzu zniszczonego bloku, w piwnicy znaleziono ponad 200 ciał w zaawansowanym stanie rozkładu" - napisał Andriuszczenko w komunikatorze Telegram.

Według niego w związku z tym, że miejscowi mieszkańcy odmówili udziału w zbieraniu i pakowaniu ciał ofiar, rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych opuściło miejsce prac.

"Ciała zabitych pozostawiono na miejscu; przez częściowo usunięty gruz odór czuć prawie w całej okolicy" - opisał Andriuszczenko.

Dodał, że proces pochówku ciał z podwórek bloków jest w mieście "faktycznie wstrzymany". By "oficjalnie" za darmo pochować zwłoki, należy czekać w kolejce, na własną rękę przewieźć ciało do "kostnicy", zgłosić, że ciało zostało dopiero co znalezione albo zgodzić się na nagranie wideo, w którym trzeba powiedzieć, że ofiara zginęła z rąk ukraińskiej armii - relacjonował doradca mera.

Dodał, że w związku z tym w "improwizowanej kostnicy" przy sklepie Metro na ulicy leży w workach ogromna liczba ciał, co widać na załączonym przez niego zdjęciu.

"Miasto przekształciło się w jeden wielki cmentarz" - napisał Petro Andriuszczenko. 


PAP/dad


Zbigniew Rau: przemówienie Andrzeja Dudy w Kijowie nowym rozdziałem w relacjach polsko-ukraińskich

24.05.2022 11:02
Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy w Radzie Najwyższej Ukrainy ma charakter historyczny, strategiczny. Otwiera zupełnie nowy, jak dotąd najlepszy rozdział w relacjach polsko-ukraińskich – uważa szef MSZ Zbigniew Rau. Dodał, że najlepsze są sojusze, na które pracuje się pokoleniami.

Ponad jedna czwarta Ukraińców chce pozostać w Polsce nawet w przypadku zakończenia wojny

24.05.2022 11:28
71 proc. Ukraińców przyznaje, że utrzymuje się z własnych środków, a 44 proc. uznaje swoją sytuację materialną za średnią - wynika z najnowszego badania. 27 proc. ukraińskich uchodźców deklaruje, że zostanie w Polsce nawet, jeśli wojna w ich kraju się skończy - dodano.