Polskie Radio
Section05
Mariupol

Chinka zaśpiewała "Katiuszę" w ruinach teatru w Mariupolu. Ukraińskie MSZ oburzone

"Wykonanie piosenki "Katiusza" przez chińską "śpiewaczkę operową" Wang Fang w ruinach teatru dramatycznego w Mariupolu, gdzie rosyjska armia zabiła ponad 600 niewinnych ludzi, jest przykładem całkowitej degradacji moralnej" - napisał w mediach społecznościowych rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie Rosja Chiny opera Mariupol Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Brałam plecak ze sprzętem i nie wiedziałam, czy wrócę – wspomnienia z oblężonego Mariupola

Kateryna Suchomłynowa, radna z Mariupola, przeżyła oblężenie swojego rodzinnego miasta: ratowała ludzi umierających pod gruzami zbombardowanych domów, wspierała żołnierzy pułku Azow broniących kombinatu Azowstal. Po ucieczce z Mariupola związała się z polskim Instytutem Męstwa i Solidarności im. Witolda Pileckiego. Zbiera świadectwa rosyjskich zbrodni wojennych i opowiada o nich nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach Europy. – To jest mój codzienny front w walce z okupantem – mówi.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Jastrzębski reportaż wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Mariupol Trójka

Mariupol bazą rosyjskiej marynarki wojennej. Czeka nas nowa bitwa o ukraińskie miasto?

 - W niedzielę do portu w zniszczonym i okupowanym przez Rosjan Mariupolu nad Morzem Azowskim po raz pierwszy wpłynął okręt wojenny wroga; można zatem oficjalnie przyznać, że w tym mieście utworzono bazę rosyjskiej floty - poinformował w poniedziałek lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. Samorządowiec nie wyklucza nowej bitwy o Mariupol.   
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Europa Mariupol wojna na Ukrainie Rosja flota wojsko

300 tys. Rosjan ma zasiedlić Mariupol. Plany Kremla ujawnia ukraiński portal wojskowy

Kreml planuje zasiedlić 300 tys. Rosjan w okupowanym Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy - czytamy na portalu Sprotyw utworzonym przez Siły Operacji Specjalnych Ukrainy. Jak podkreślono takie działania, zgodnie z prawem międzynarodowym, noszą znamiona ludobójstwa. Według portalu Rosjanie zamierzają zrealizować swój plan do 2035 roku. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja Mariupol wojna na Ukrainie wojsko ludobójstwo Kreml

"Wróg szykuje się bo bitwy o miasto". Ukraińskie władze ostrzegają, że Rosjanie fortyfikują Mariupol

Rosyjskie wojska budują umocnienia w okupowanym Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy; nie wierzcie doniesieniom o jakoby "panicznych nastrojach" wśród najeźdźców, ponieważ wróg szykuje się do nowej bitwy o miasto - ostrzegł lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna 2023 Rosja serwis wschodni wojna na Ukrainie Mariupol

Mariupol: kolejna akcja ukraińskiego ruchu oporu. Zamach na ważnego rosyjskiego dowódcę

W zniszczonym i okupowanym przez rosyjskie siły Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy wysadzono w powietrze samochód jednego z najważniejszych w tym mieście rosyjskich oficerów. Atak przeprowadził w poniedziałek rano ukraiński ruch oporu - poinformował lojalny wobec Kijowa mer Mariupola Wadym Bojczenko.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie wojna 2023 Ukraina Rosja Mariupol Europa

Okupanci zmuszają do przyjęcia rosyjskich paszportów. "Do września 80 proc. mieszkańców ma je otrzymać"

W niedzielę lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow oznajmił, że "okupanci mają plan, by jeszcze wiosną połowa mieszkańców podbitych terenów Ukrainy otrzymała rosyjskie paszporty, natomiast do września 80 proc. tej ludności ma mieć obywatelstwo kraju-agresora".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT Mariupol wojna na Ukrainie Europa zbrodnie wojenne ludobójstwo serwis wschodni wojna 2023

Putin miał odwiedzić Mariupol. "Każdy przestępca wraca na miejsce swojej zbrodni"

Władimir Putin - poszukiwany międzynarodowym listem gończym przywódca Rosji - odwiedził okupowane przez Rosję regiony Ukrainy. Według kremlowskich służb, dyktator był na Krymie i w Mariupolu. Rosyjscy internauci napisali, że potwierdzają się tezy stawiane przez autorów kryminałów, iż "przestępca prędzej, czy później pojawia się na miejscu zbrodni". Pojawiają się jednak sugestie, że rosyjskiego przywódcy wcale na zajętych terenach Ukrainy wcale nie było.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2023 wojna na Ukrainie serwis wschodni Mariupol zbrodnie wojenne Władimir Putin

Zełenski: odzyskamy Mariupol, a winni zbrodniczego ataku na Teatr Dramatyczny staną przed trybunałem

W rocznicę zbombardowania przez wojska rosyjskie budynku Teatru Dramatycznego w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy prezydent Wołodymyr Zełenski zdecydowanie oświadczył, że "nadejdzie dzień, kiedy powstanie trybunał, który przywróci sprawiedliwość naszemu narodowi, ukarze Rosjan tak, jak byli ukarani agresorzy w przeszłości". W budynku teatru ukrywali się cywile, w tym wiele kobiet z dziećmi, o czym informowały dobrze widoczne z ziemi i powietrza oznaczenia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie serwis wschodni Rosja zbrodnie wojenne Mariupol

"Szykujemy kontrofensywę". Ukraina ostrzeliwuje rosyjskie wojska w okupowanym Mariupolu

W ostatnich tygodniach ukraińskie siły przeprowadziły skuteczne ostrzały rosyjskich magazynów z amunicją i innych obiektów w okupowanym Mariupolu - poinformował lojalny wobec Kijowa mer Mariupola Wadym Bojczenko. Jak wyjaśnił, pod wpływem tych wydarzeń duża część oddziałów wroga wycofała się poza granice miasta.
Zobacz więcej na temat:  Europa Ukraina Rosja zbrodnie wojenne Mariupol wojna na Ukrainie