Polskie Radio
Section05
Mariupol

"Wyciągają, co się da". W Mariupolu Rosjanie okradają opuszczone domy Ukraińców

Rosyjskie władze okupowanego Mariupola tolerują włamania podległych im żołnierzy do prywatnych domów i grabienie mienia - informuje na Telegramie doradca mera miasta. Petr Andruszczenko. Złodzieje w mundurach plądrują przede wszystkie te mieszkania, których właściciele uciekli przed wojną.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Mariupol Rosja

Rosjanie zasiedlają Mariupol. Ukraińskie władze mówią o dziesiątkach tysięcy cywilów

Rosyjscy cywile wprowadzają się do wyludnionego i zrujnowanego Mariupola, a władze okupacyjne budują dla nich nowe budynki - informuje w mediach społecznościowych doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera tego miasta, Petro Andriuszczenko. Pod koniec przyszłego roku może tam mieszkać nawet 100 tysięcy Rosjan - dodaje.
Zobacz więcej na temat:  Europa Europa Wschodnia Ukraina wojna na Ukrainie Rosja Mariupol zbrodnie wojenne

Żołnierze pułku Azow spotkali się z rodzinami. Wzruszające nagranie

Uwolnieni z rosyjskiej niewoli dowódcy obrony zakładów Azowstal w Mariupolu po miesiącach rozłąki spotkali się z bliskimi w Stambule. Do Turcji udali się pierwsza dama Ołena Zełenska i szef biura prezydenta Andrij Jermak, który zorganizował spotkanie pięciu ukraińskich wojskowych, niedawno uwolnionych z rosyjskiej niewoli, z ich bliskimi. Biuro prezydenta opublikowało nagranie ze spotkania. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Turcja Mariupol Ołena Zełenska

"Przeklęty Zachód" i "zawsze rosyjski Mariupol". Taką "wiedzę" chce przekazywać Kreml na okupowanych terenach

"Nauczycielom we wszystkich szkołach kazano jutro poświęcić czas lekcyjny na »rozmowę o ważnych sprawach«. Dzieciom w każdym wieku mają mówić, że Mariupol »zawsze był rosyjski«" - napisał na Tellegramie doradcę mera miasta, Petro Andruszczenkę, polityka lojalnego wobec władz w Kijowie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Mariupol wojna 2022 serwis wschodni Europa Rosja

Wstrząsające doniesienia z Mariupola. Pod gruzami wciąż znajdują się zwłoki. Część z nich... obgryzły psy

W jednym z bloków w okupowanym przez siły rosyjskie Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, znaleziono szczątki ludzkie - poinformował Petro Andruszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera tego miasta. Jak dodał, pod gruzami wciąż znajduje się wiele zwłok, a część z nich jest obgryzana przez psy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Mariupol

Rosjanie "odbudowują" zniszczony teatr w Mariupolu. "Chcą wymazać dowody zbrodni"

Proukraiński doradca mera miasta Petro Andriuszczenko opublikował na Telegramie wideo, na którym widać jak rosyjskie władze okupacyjne przygotowują teren do "odbudowy" teatru dramatycznego w Mariupolu. W wyniku ataku jak szacują władze Ukrainy mogło zginąć tam nawet 300 cywilów. Zdaniem Andriuszczenki teraz Rosjanie "chcą wymazać dowody zbrodni".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Mariupol

Rosyjscy zbrodniarze szykują proces pokazowy. Zełenski: absolutnie odrażający

- Obecnie napływają liczne doniesienia w mediach, że w Mariupolu przygotowywana jest sceneria do absolutnie odrażającego i absurdalnego procesu pokazowego ukraińskich obrońców. Jeżeli do niego dojdzie, Rosja sama odetnie się od negocjacji - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zobacz więcej na temat:  Mariupol propaganda Rosja Ukraina Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni ŚWIAT

Pokazowa "rozprawa sądowa" obrońców Azowstalu? Ekspert ds. bezpieczeństwa: Rosjanie mogą to zrobić

24 sierpnia, w dzień niepodległości Ukrainy, Rosja planuje przeprowadzić w Mariupolu pokazową "rozprawę sądową" obrońców Azowstalu - poinformowały ukraińskie służby. W Polskim Radiu 24 Michał Marek z Fundacji Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa mówił, że to jest prawdopodobne. Z drugiej strony wiele razy takie informacje przy okazji ważnych rocznic okazywały się nieprawdziwe.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Mariupol Rosja Polskie Radio 24 Antoni Opaliński