Redakcja Polska

Zdecydowana większość Polaków chce bazy USA w Polsce

04.07.2022 11:17
Polacy uważają, że umieszczenie u nas dowództwa V Korpusu wojsk USA poprawi nasze bezpieczeństwo - wynika z badania IBRiS dla poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".
Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w Madrycie, że w Polsce będzie na stałe dowództwo piątego korpusu amerykańskiej armii.
Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w Madrycie, że w Polsce będzie na stałe dowództwo piątego korpusu amerykańskiej armii. Bumble Dee/ Shutterstock

Jak czytamy, aż 87,6 proc. badanych dobrze ocenia decyzję USA o ulokowaniu w Polsce dowództwa korpusu armii amerykańskiej, który zabezpiecza wschodnią flankę NATO. "Przeciwnego zdania jest ledwie 6,9 proc. respondentów, pozostali nie mają zdania" - podano.

Dodano, że za takim rozwiązaniem są w stu procentach wyborcy Zjednoczonej Prawicy i 84 proc. stawiających na opozycję. "W większości mężczyźni (94 proc.), ludzie młodzi – w wieku 18–29 lat (90 proc.) oraz po 60. roku życia (100 proc.), mieszkańcy miast do 50 tys. osób (95 proc.). To w równym stopniu osoby, które w ostatnich wyborach prezydenckich głosowały na Andrzeja Dudę oraz Roberta Biedronia (po 100 proc. wskazań), a także Rafała Trzaskowskiego (97 proc.). Warto dodać, że za taką decyzją opowiada się tylko 17 proc. wyborców lidera Konfederacji Krzysztofa Bosaka, a 42 proc. jego wyborców źle ocenia takie rozwiązanie" - napisano. 

PAP/dad

Ekspert: rosyjskie wojsko nie będzie w stanie zająć całego Donbasu

04.07.2022 09:35
Rosja nie będzie w stanie zająć całego Donbasu, ani poczynić dalszych strategicznych postępów w obecnej wojnie - ocenia Jeffrey Edmonds, były dyrektor Rady Bezpieczeństwa Narodowego ds. Rosji w Białym Domu i ekspert think-tanku CNA. Jak dodał, możliwości Rosjan ograniczają m.in. problemy z rekrutacją żołnierzy.

W Polsce odkryto grób sławnego króla wikingów sprzed tysiąca lat

04.07.2022 13:00
Dzięki teledetekcji satelitarnej w Wiejkowie w województwie zachodniopomorskim, odkryto kurhan Haralda Sinozębego – króla Danii i Norwegii z X wieku, od którego przydomku pochodzi nazwa technologii Bluetooth. To temu władcy przypisuje się zjednoczenie krajów skandynawskich dzięki wprowadzeniu chrześcijaństwa.