Redakcja Polska

Rosjanie nie publikują wywiadu z Dominikiem Haškiem. Hokeista wskazał oznaki faszyzmu w Rosji

05.08.2022 09:42
Słynny czeski hokeista, dwukrotny zdobywca Pucharu Stanleya i mistrz olimpijski Dominik Hašek, który kiedyś grał w Spartaku Moskwa, udzielił wywiadu rosyjskim mediom. Jednak rozmowa ta nie została opublikowana, ponieważ Hašek potępił atak Rosji na Ukrainę i mówił o oznakach faszyzmu w Federacji Rosyjskiej.
Dominik Hasek
Dominik HasekŹródło: Twitter/ Dominik Hasek @hasek_dominik

"Najpierw porozmawiajmy o tym, czym jest faszyzm. Wśród jego głównych cech to militaryzm, silny przywódca u steru państwa, nacjonalizm, czyli wyższość własnego narodu nad innymi i niechęć do obcokrajowców" - wyliczał sportowiec w wywiadzie.

"Faktem jest, że Federacja Rosyjska wydaje najwięcej lub prawie najwięcej ze wszystkich krajów świata na zbrojenia proporcjonalnie do liczby mieszkańców i swojego PKB. Faktem jest również, że Federacją Rosyjską od dawna kieruje osoba, która stoi niemal ponad prawem, która określa prawa, która wpływa na państwo, a nie tylko na państwowe media" - mówił czeski hokeista.

"Prawdą jest również to, że na czele Federacji Rosyjskiej stoi osoba, która często uniemożliwia ludziom gromadzenie się i publiczną krytykę go i wiele innych rzeczy. I często słyszę też nacjonalistyczne określenia, czyli słowa, które sprawiają, że czujesz pewną wyższość nad narodem ukraińskim ze strony przedstawicieli politycznych i medialnych waszego kraju. Oznacza to, że polityka twojego kraju promieniuje wieloma formami faszyzmu " - konkludował Dominik Hašek.

Sportowiec potępia Rosję, krytykuje czeski rząd

Hašek od pierwszego dnia wojny był przeciwny rosyjskiej inwazji i wspierał Ukrainę.

Krytykuje również rząd czeski i wzywa rząd czeski do wydania ustawy "zakazującej obywatelom czeskim pracy we wrogim kraju, który rozpoczął atak militarny na naszego sojusznika, zabija tam dziesiątki tysięcy ludzi i grozi nam wszystkim bronią nuklearną".

Powiedział, że udzielił wywiadu rosyjskim mediom, ale nie bardzo wierzył, że rosyjskie media go opublikują.

Swoje odpowiedzi napisał więc w dwóch językach – czeskim i rosyjskim – i opublikował tekst na czeskiej stronie internetowej iSport.cz.

Poparł także decyzję o zakazie rosyjskich sportowców z zawodów międzynarodowych. Hašek stwierdził, że Rosjanie są zbiorowo odpowiedzialni za wojnę i zabójstwa na Ukrainie i tylko oni mogą wpływać na wybrane przez siebie władze.


Źródło: pravda.com.ua

dad

Zobacz więcej na temat: Rosja wojna na Ukrainie

Uwięzienie Iryny Słaunikawej na Białorusi. Polskie MSZ żąda uwolnienia dziennikarki

04.08.2022 14:24
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zażądało od strony białoruskiej natychmiastowego uwolnienia dziennikarki TVP Iryny Słaunikawej. W czwartek w tej sprawie do MSZ-tu wezwany został chargé d’affaires Białorusi.

Dwa lata od tragicznej eksplozji w Bejrucie. Caritas Polska pomaga potrzebującym w Libanie

04.08.2022 15:14
Ponad 150 libańskich rodzin otrzymuje comiesięczne świadczenie finansowe w ramach programu "Rodzina Rodzinie". Minęły dwa lata od wybuchu zmagazynowanych chemikaliów w Bejrucie, wskutek którego ponad 200 osób zginęło, a 7 tysięcy zostało rannych.

Rosjanie wywożą białoruską amunicję. "To oznacza duże problemy armii"

04.08.2022 17:00
Rosjanie zaczęli wywozić amunicję z magazynów białoruskiej armii do południowego okręgu wojskowego Rosji. Informuje o tym na komunikatorze Telegram Zarząd Komunikacji Strategicznych Sił Zbrojnych Ukrainy.