Redakcja Polska

Dwa lata od tragicznej eksplozji w Bejrucie. Caritas Polska pomaga potrzebującym w Libanie

04.08.2022 15:14
Ponad 150 libańskich rodzin otrzymuje comiesięczne świadczenie finansowe w ramach programu "Rodzina Rodzinie". Minęły dwa lata od wybuchu zmagazynowanych chemikaliów w Bejrucie, wskutek którego ponad 200 osób zginęło, a 7 tysięcy zostało rannych.
Audio
  • Rozmowa Ewy Plisieckiej z Katarzyną Matej z Caritas Polska [posłuchaj]
Bejrut po wybuchu
Bejrut po wybuchuGhassan Saleh / Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)

Katastrofa pogłębiła trwający w kraju od lat kryzys. - Dlatego stale pomagamy na miejscu - mówi Dominik Derlicki, szef misji Caritas Polska w Libanie i Syrii. - Dodatkowo zakończyliśmy remont kompleksu budynków z mieszkaniami socjalnymi dla ubogich mieszkańców Bejrutu, wspieramy też libańskie szkoły - dodał.

Jak powiedział Dominik Derlicki, ponad 80 procent mieszkańców Libanu jest dotkniętych ubóstwem. 400 tysięcy dzieci nie chodzi do szkół.

Pomoc w ramach programu "Rodzina Rodzinie" polega na comiesięcznym finansowym wsparciu. Po otrzymaniu powiadomienia na telefon beneficjenci mogą w wybranym bankomacie lub oddziale banku wypłacić kwotę świadczenia, które - ze względu na inflację - przekazywane jest w dolarach.

Przystąpić do programu Rodzina Rodzinie można za pośrednictwem strony www.caritas.pl/rodzina. Można też wysłać SMS o treści RODZINA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

Eksplozja w Bejrucie

Eksplozja kosztowała życie ponad 200 osób. Wśród ofiar było 10 strażaków, którzy w pierwszym odruchu serca ruszyli z akcją ratunkową.


Posłuchaj
00:45 11874237_1.mp3 To była największe nienuklearna eksplozja w historii świata. Dwa lata temu doszło do wybuchu w porcie w stolicy Libanu. Wybuch chemikaliów zabił co najmniej 215 osób, ranił tysiące i zdewastował sporą część Bejrutu. Winni do dzisiaj nie zostali ukarani. Materiał Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

Na skutek eksplozji dach nad głową straciło ponad 100 tysięcy osób. By ratować chorych, lekarze operowali na parkingach przy światłach latarek z telefonów komórkowych. Pieniędzy nie mają dziś nawet policjanci, którzy otrzymują 20 dolarów miesięcznie i nie są w stanie utrzymać swoich rodzin.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Liban Bejrut

Eksplozje i pożar w składzie amunicji w Berlinie

04.08.2022 13:13
W lesie Grunewald na zachodzie Berlina doszło do pożaru. Ogień objął teren policyjnego magazynu z amunicją, a spowodowany został przez eksplozje składowanych tam materiałów wybuchowych.

Artyści i powstańcy warszawscy ratują krużganki przy kościele św. Antoniego z Padwy

04.08.2022 14:12
Staraniem franciszkanów, krużganki kościoła św. Antoniego z Padwy przy ulicy Senatorskiej 31/33 przeszły wstępny remont. Jednak krużganki potrzebują dalszych prac renowacyjnych. Zorganizowana została specjalna zbiórka, a w pomoc w ratowaniu zabytku zaangażowali się artyści i powstańcy warszawscy.

Uwięzienie Iryny Słaunikawej na Białorusi. Polskie MSZ żąda uwolnienia dziennikarki

04.08.2022 14:24
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zażądało od strony białoruskiej natychmiastowego uwolnienia dziennikarki TVP Iryny Słaunikawej. W czwartek w tej sprawie do MSZ-tu wezwany został chargé d’affaires Białorusi.