Redakcja Polska

Europejska Unia Nadawców zażądała uwolnienia dziennikarki Iryny Słaunikawej

05.08.2022 15:04
Europejska Unia Nadawców zażądała uwolnienia dziennikarki TVP - Iryny Słaunikawej - skazanej na 5 lat kolonii karnej na Białorusi.
Iryna Słaunikawa
Iryna SłaunikawaBiełsat/belsat.eu

"Żądamy natychmiastowego uwolnienia dziennikarki TVP World Iryny Słaunikawej i wszystkich więźniów politycznych na Białorusi" - oświadczyła EBU.

W oświadczeniu organizacja skomentowała schematy działania reżimu Aleksandra Łukaszenki względem dziennikarzy. "Na Białorusi dziennikarze są aresztowani i więzieni za to, że po prostu wykonują swoją pracę" - podkreśla EBU.

Iryna Słaunikawa wykonywała obowiązki podczas protestów społecznych na Białorusi w 2020 roku. Została aresztowana razem z mężem Alaksandrem Łojką w październiku zeszłego roku na lotnisku w Mińsku, gdy wracała do domu z wakacji.

Sąd w Homlu skazał ją w środę na pięć lat kolonii karnej za rzekomą "organizację protestów" i "kierowanie ugrupowaniem ekstremistycznym". Maksymalna kara za czyny, o które oskarżono dziennikarkę, to siedem lat pozbawienia wolności. Wyrok był nawet surowszy, niż chciał oskarżyciel, który wnioskował o cztery lata kolonii karnej. Proces w Homlu odbywał się za zamkniętymi drzwiami, a adwokata dziennikarki oraz jej rodzinę zobowiązano do nierozpowszechniania informacji o przebiegu procesu.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Białoruś represje

Media na Ukrainie: niemiecki koncern Bosch dostarcza Rosji sprzęt pomimo sankcji

05.08.2022 14:35
Niemiecki koncern Bosch, którego produkty Rosja używała miedzy innymi do produkcji pojazdów opancerzonych, prawdopodobnie będzie kontynuować współpracę z reżimem Putina - podała na swojej stronie internetowej telewizja Kanał 24. Jak przypomina Kanał 24, wcześniej przedstawiciele giganta zapewniali, że tego nie zrobią.

Polska i Estonia chcą zaostrzenia sankcji wobec Rosji

05.08.2022 14:43
Polska i Estonia chcą zaostrzenia sankcji wobec Rosji - deklarowali po rozmowach w Warszawie szefowie resortów spraw zagranicznych obu państw Zbigniew Rau i Urmas Reinsalu. Obaj politycy w tym tygodniu złożyli wizyty w Kijowie. Warszawa i Tallin opowiadają się również za dalszym wsparciem broniącej się Ukrainy.