Redakcja Polska

Polska i Estonia chcą zaostrzenia sankcji wobec Rosji

05.08.2022 14:43
Polska i Estonia chcą zaostrzenia sankcji wobec Rosji - deklarowali po rozmowach w Warszawie szefowie resortów spraw zagranicznych obu państw Zbigniew Rau i Urmas Reinsalu. Obaj politycy w tym tygodniu złożyli wizyty w Kijowie. Warszawa i Tallin opowiadają się również za dalszym wsparciem broniącej się Ukrainy.
Audio
  • Zaostrzenie sankcji wobec Rosji i dalsze wsparcie dla Ukrainy - to polsko-estońska strategia wobec wojny za wschodnią granicą. W Warszawie spotkali się szefowie MSZ obu państw Zbigniew Rau i Urmas Reinsalu. Materiał Karola Darmorosa (IAR)
Zbigniew Rau i Urmas Reinsalu
Zbigniew Rau i Urmas ReinsaluPAP/Leszek Szymański

- Wspólnie z Estonią zabiegamy o to, by Ukraina nie była osamotniona w walce przeciwko agresorowi - mówił szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau. Szef MSZ wymienił w tym kontekście zarówno pomoc polityczną i dyplomatyczną, jak i wojskową.

- Wsparcie dla tego kraju musi pozostawać najwyższym priorytetem, tak długo, jak Ukraina tego wsparcia będzie potrzebować. (...) Jesteśmy przekonani co do konieczności nie tylko sankcyjnej presji wobec Rosji, ale także co do zasadności jej znaczącego zwiększenia - oświadczył Zbigniew Rau.

O konieczności zwiększenia wysiłków na rzecz restrykcji wobec Rosji za jej agresję na Ukrainę mówił również szef estońskiego MSZ Urmas Reinsalu. - Musimy przyspieszyć z sankcjami i zwiększyć poziom ambicji w naszym szerszym podejściu do zachodniej pomocy zbrojeniowej. Musimy natychmiast i jak najmocniej kontynuować izolację Rosji na arenie międzynarodowej - podkreślał minister spraw zagranicznych Estonii.

Władze w Tallinie chcą, by do kolejnego pakietu unijnych sankcji wpisano zawieszenie wydawania wiz Rosjanom wjeżdżającym do krajów Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Wniosek Estonii wstępnie popiera Polska, ale - jak powiedział w ubiegłym tygodniu rzecznik rządu Piotr Müller - Warszawa czeka na szczegóły rozwiązania.

Gaz-System: wszystkie trzy tłocznie Baltic Pipe w Polsce po odbiorach technicznych

05.08.2022 11:33
Gaz-System dokonał odbioru technicznego wszystkich trzech tłoczni gazu rozbudowywanych i budowanych w ramach projektu Baltic Pipe. Ich głównym zadaniem będzie rozprowadzenie po Polsce gazu sprowadzanego z Szelfu Norweskiego - poinformowała w piątek spółka.

Kreml opracowuje nowe instrukcje dla propagandystów

05.08.2022 12:41
Kreml przygotowuje nowe instrukcje dla propagandystów - poinformował niezależny portal "Meduza". Dziennikarze ustalili, że otoczenie Władimira Putina chce, aby Rosjanie uwierzyli, iż ich kraj prowadzi sprawiedliwą krucjatę przeciwko "złej, zachodniej cywilizacji". Niezależni historycy zwracają uwagę, że podobnymi hasłami posługiwała się stalinowska propaganda.

Media na Ukrainie: niemiecki koncern Bosch dostarcza Rosji sprzęt pomimo sankcji

05.08.2022 14:35
Niemiecki koncern Bosch, którego produkty Rosja używała miedzy innymi do produkcji pojazdów opancerzonych, prawdopodobnie będzie kontynuować współpracę z reżimem Putina - podała na swojej stronie internetowej telewizja Kanał 24. Jak przypomina Kanał 24, wcześniej przedstawiciele giganta zapewniali, że tego nie zrobią.