Redakcja Polska

Białoruś: wybuchy na lotnisku, gdzie bazują rosyjskie samoloty

11.08.2022 10:23
Serię wybuchów było słychać w nocy ze środy na czwartek na białoruskim lotnisku, gdzie bazują rosyjskie samoloty – podali na Telegramie blogerzy z projektu Biełaruski Hajun, monitorujący ruchy wojsk i uzbrojenia na Białorusi. Władze Białorusi zaprzeczyły wybuchom.
Lotnisko Ziabrowka
Lotnisko ZiabrowkaŹródło: Twitter

"Od godz. 00.25 do 00.32 było słychać wybuchy i czuć falę uderzeniową, kilka razy przez chmury było widać rozbłyski światła. Kierunek – lotnisko Ziabrowka" – napisali blogerzy, dodając, że wybuchów było co najmniej osiem.

Lotnisko Ziabrowka leży w obwodzie homelskim, graniczącym z Ukrainą. Informację o wybuchach potwierdziło kilka źródeł – podkreślają blogerzy.

Bielaruski Hajun przypomina, że wcześniej białoruskie Ministerstwo Obrony informowało o ćwiczeniach wojsk obrony przeciwlotniczej i sił powietrznych w strzelaniu bojowym, ale nie wiadomo, czy wybuchy miały z nimi związek. 

Ministerstwo Obrony Białorusi zaprzeczyło informacjom o wybuchach na lotnisku pod Homlem, dodając, że zapalił się tam silnik w jednej z maszyn. Resort podał, że doszło do tego około godz. 23 (godz. 22 czasu polskiego) w środę podczas testów po wymianie silnika. "Nikt nie został poszkodowany" - zapewniło ministerstwo.


PAP/dad

Wzmogła się presja na polsko-białoruską granicę. Trwa hybrydowa operacja Łukaszenki

10.08.2022 12:01
Nielegalni migranci, którzy próbowali ostatnio przekroczyć granicę polsko-białoruską pochodzą aż z czterdziestu państw, przede wszystkim afrykańskich - podała Straż Graniczna. Jak powiedziała rzeczniczka SG por. Anna Michalska, oznacza to, że cudzoziemcy ściągani są z coraz odleglejszych rejonów świata.

Tęsknota za bliskimi i normalnością. Wideo ukraińskich żołnierzy podbija internet

10.08.2022 13:39
Wojenna zawierucha rozdzieliła ogromną część ukraińskich rodzin, a wielu Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swojej ojczyzny. Za bliskimi, ale też za spokojem w kraju tęsknią zarówno uchodźcy, jak i walczący z rosyjskim najeźdźcą. Do sieci trafił nagrany przez ukraińskich żołnierzy klip, w którym w prostych słowach opisują oni swoje głębokie uczucia.

Emil Czeczko w kampanii dezinformacyjnej Białorusi. "Wykorzystują wizerunek zdrajcy do prowokacji"

10.08.2022 15:03
Jak poinformował w mediach społecznościowych rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, białoruski reżim Aleksandra Łukaszenki na billboardzie przy granicy z Polską czci nieżyjącego dezertera Emila Czeczko.