Redakcja Polska

Tęsknota za bliskimi i normalnością. Wideo ukraińskich żołnierzy podbija internet

10.08.2022 13:39
Wojenna zawierucha rozdzieliła ogromną część ukraińskich rodzin, a wielu Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swojej ojczyzny. Za bliskimi, ale też za spokojem w kraju tęsknią zarówno uchodźcy, jak i walczący z rosyjskim najeźdźcą. Do sieci trafił nagrany przez ukraińskich żołnierzy klip, w którym w prostych słowach opisują oni swoje głębokie uczucia.
Kadr z teledysku
Kadr z teledyskuŹródło: Twitter

Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 5,392 mln osób - przekazała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy wjechało 21,9 tys. osób. Statystyki mówią jasno - lwia część opuszczających kraj, to kobiety i dzieci. Ich mężowie, ojcowie, bracia pozostali w kraju, by bronić ojczyzny przed Rosjanami.

Tęsknota za bliskimi i za normalnością stała się częścią życia milionów Ukraińców. Właśnie na jej kanwie powstał wiersz o tytule "Córce", który skomponował Pawło Wyszebaba, ukraiński żołnierz i muzyk., dla swojej córki. Muzyk w prostych słowach opisuje tęsknotę za spokojem w swojej ojczyźnie i nawołuje do wspominania szczęśliwych chwil. Nagranie, na którym wersy wiersza recytują ukraińscy żołnierze trafiło do sieci i zyskuje coraz większą popularność. 


dad

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie żołnierze

Dotkliwe straty Rosjan w Ukrainie. Ukraińskie wojsko zniszczyło 9 rosyjskich samolotów

10.08.2022 11:28
Dziewięć samolotów straciły rosyjskie wojska w ciągu minionej doby - powiadomił w środę w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Poprzedniego dnia pojawiły się doniesienia o eksplozjach w bazie lotniczej wroga na okupowanym Krymie, lecz władze w Kijowie nie wzięły odpowiedzialności za ten atak.

Wzmogła się presja na polsko-białoruską granicę. Trwa hybrydowa operacja Łukaszenki

10.08.2022 12:01
Nielegalni migranci, którzy próbowali ostatnio przekroczyć granicę polsko-białoruską pochodzą aż z czterdziestu państw, przede wszystkim afrykańskich - podała Straż Graniczna. Jak powiedziała rzeczniczka SG por. Anna Michalska, oznacza to, że cudzoziemcy ściągani są z coraz odleglejszych rejonów świata.

Próba odgrodzenia Pomnika Katyńskiego w Jersey City. Prezes KPA: nie możemy dopuścić do wizualnego pogrzebania monumentu

10.08.2022 12:34
- Nie możemy dopuścić do wizualnego pogrzebania pomnika, tak jak grzebano ofiary Katynia - podkreślił prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej w New Jersey Andrzej Burghardt, odnosząc się do procesu, który wytoczyła Polonia przeciwko planom fizycznego i wizualnego odgrodzenia Pomnika Katyńskiego od Exchange Place w Jersey City.