Redakcja Polska

Straty Polski w wyniku niemieckiej agresji. Na ten raport czekano lata

01.09.2022 10:30
Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości pokazał w mediach społecznościowych gotowy egzemplarz raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wynik agresji i okupacji Niemiec w czasie II wojny światowej. Ogłosił także dokładną godzinę prezentacji. 
Arkadiusz Mularczyk podał dokładny termin prezentacji raportu o stratach w wyniku niemieckiej agresji
Arkadiusz Mularczyk podał dokładny termin prezentacji raportu o stratach w wyniku niemieckiej agresjiMARCIN BANASZKIEWICZ / FotoNews / Forum; twitter

"Miło mi poinformować państwa, że na moim biurku jest już Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945. Prezentacja 1 września o godz. 13.00 na Zamku Królewskim w Warszawie" – napisał na Twitterze Arkadiusz Mularczyk.

Raport o stratach

W środę, w porannej rozmowie na antenie Polskiego Radia 24, poseł poinformował, że raport składa się z trzech tomów. - Pierwszy tom to opis i szacowanie strat demograficznych i materialnych, drugi tom - dokumentacja zdjęciowa wojny i okupacji niemieckiej, ukazująca brutalność okupacji, a trzeci tom - rejestr miejsc zbrodni, egzekucji, masowych mordów Polaków i pacyfikacji wsi. Tych miejscowości jest ponad 9200 - opisywał Mularczyk. 

Poseł PiS w rozmowie nie ujawnił dokładnych szczegółów raportu, którego prezentacja będzie miała miejsce 1 września.

Pokazać brutalność światu

Arkadiusz Mularczyk podkreślił, że Polska wciąż odczuwa skutki II wojny światowej. Skutki II wojny światowej są odczuwalne do dziś poprzez to, że żyjemy w kraju mniej zamożnym niż kraje Europy Zachodniej, które nie były tak zniszczone przez Niemcy. Współczesny świat powinien poznać brutalność niemieckiej okupacji i wojny, stąd też ten raport - wskazał.

Odpowiadając na pytanie, czy kwestia reparacji wojennych nie jest wykorzystywana politycznie, gdy rząd ma kłopoty w Unii Europejskiej, odparł, że "dopóki nie było raportu, sprawozdania, opracowania, trudno było mówić o konkretnych kwotach, bo nie było tej - nazwijmy umownie - faktury. - Dzisiaj ta faktura jest, pojawi się 1 września, i będzie to baza do dyskusji - zaznaczył.

PR24/ho

Niemiecki profesor o reparacjach dla Polski: to historyczny obowiązek niemieckiego rządu

31.08.2022 12:01
Prof. Stephan Lehnstaedt, historyk w Touro College w Berlinie mówi, że wypłata odszkodowań dla Polski za zbrodnie i zniszczenia wojenne to "historyczny obowiązek" Niemiec. Wskazuje też, że dotąd "żaden polski rząd nie wystąpił z pisemnym żądaniem reparacji od Niemiec". Podkreśla, że gdy pojawią się oficjalne roszczenia, Berlin nie będzie mógł ich odrzucić.

Polityka historyczna. Brytyjski "Daily Telegraph" radzi brać przykład z Polski

01.09.2022 15:00
Wielka Brytania powinna brać przykład z Polski i budować pomniki oraz muzea, sławiące historię własnego kraju, zamiast je burzyć w ramach "dekolonizowania" przestrzeni publicznej - pisze w "Daily Telegraph" publicysta tej gazety Steven Edginton.

83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości z udziałem prezydenta, premiera i szefa MON

01.09.2022 01:00
W czwartek przypada 83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Rano odbyły się uroczystości na Westerplatte z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz w Wieluniu, gdzie obecny był m.in. premier Mateusz Morawiecki.