Redakcja Polska

Wilno: przy białoruskiej ambasadzie powstaje mural poświęcony Alesiowi Bialackiemu

19.12.2022 15:34
W Wilnie powstaje mural poświęcony Alesiowi Bialackiemu - obrońcy praw człowieka i laureatowi tegorocznej pokojowej Nagrody Nobla. 
Audio
  • Wilno: przy białoruskiej ambasadzie powstaje mural poświęcony Alesiowi Bialackiemu. Materiał Kamila Zalewskiego
Aleś Bialacki białoruski opozycjonista, tegoroczny laureat Pokojowej Nagrody Nobla, w 2014 roku był gościem Programu 1 Polskiego Radia
Aleś Bialacki białoruski opozycjonista, tegoroczny laureat Pokojowej Nagrody Nobla, w 2014 roku był gościem Programu 1 Polskiego RadiaWojciech Kusiński/Polskie Radio

Jego wizerunek będzie można oglądać koło białoruskiej ambasady.Mural, w którego stworzenie zaangażowali się artyści z Wilna i Kowna, powstaje przy placówce dyplomatycznej Białorusi, gdyż - jak zwracają uwagę pomysłodawcy projektu - stała się ona jednym ze smutnych symboli represji ze strony reżimu Alaksandra Łukaszenki.

Projekt zainicjowało litewskie ministerstwo spraw zagranicznych, a wspiera go Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna". Organizacja, której założycielem jest Aleś Bialacki, w związku z prześladowaniami na Białorusi, zmuszona była przenieść działalność do Wilna. - Litwa nieustannie domaga się uwolnienia Alesia Bialackiego i ponad 1400 więźniów politycznych na Białorusi, aresztowanych przez reżim Alaksandra Łukaszenki - przypomniał wiceszef litewskiego MSZ Mantas Adomenas. Wyraził też nadzieję, że mural będzie przypominał o poświęceniu tych dzielnych ludzi oraz wpłynie na sumienia białoruskich dyplomatów, którzy służą reżimowi. Litewscy artyści zapowiadają, że prace nad muralem zakończą się pojutrze.

Aleś Bialacki przebywa w białoruskim areszcie. Reżim w Mińsku oskarżył go o "organizowanie lub udział w działaniach, które rażąco naruszają porządek publiczny na Białorusi". Grozi mu wieloletni pobyt w więzieniu. Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" od lat zajmuje się zbieraniem świadectw i dokumentowaniem fizycznego i psychicznego znęcania się nad Białorusinami, którzy występują przeciwko Alaksandrowi Łukaszence.


IAR/dad

Niska zdolność rosyjskiej armii. ISW: nawet wzmocniona przez siły białoruskie, jest wątpliwa

19.12.2022 12:58
Zdolność rosyjskiej armii, nawet wzmocnionej przez elementy sił białoruskich, do przygotowania i przeprowadzenia w najbliższych miesiącach na Ukrainie skutecznej ofensywy z użyciem sił zmechanizowanych jest wątpliwa – ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Myśliwce NATO dwukrotnie startowały do rosyjskich samolotów

19.12.2022 14:03
W zeszłym tygodniu myśliwce NATO w krajach bałtyckich dwukrotnie startowały w celu rozpoznania rosyjskich samolotów. Misją Baltic Air Policing na Litwie, Łotwie i w Estonii dowodzą obecnie polscy lotnicy. Jutro w bazie w Szawlach odwiedzi ich prezydent Andrzej Duda.