Redakcja Polska

"Moskwa nie ma sprzętu, aby złamać Kijów". Publicystka: słowa Putina o cudownej broni to przechwałki

30.12.2022 10:21
Rosja nie dysponuje odpowiednim sprzętem, aby złamać obronę Ukrainy - stwierdziła rosyjska publicystka niezależna Julia Łatynina. Dziennikarka analizując ostatnie ataki powietrzne na ukraińskie miasta podkreśliła, że armia moskiewskiego reżimu wykorzystuje bardzo drogie rakiety, ale i tak nie jest w stanie zniszczyć ukraińskich systemów obronnych. W jej ocenie, dotychczasowe wypowiedzi Władimira Putina o "cudownej broni" były tylko przechwałkami, które nie mają potwierdzenia w rzeczywistości.
Audio
  • Rosyjska publicystka - Moskwa nie ma odpowiedniego sprzętu, żeby złamać Ukrainę. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Siły Zbrojne Ukrainy na pozycji w obwodzie żytomierskim, w pobliżu granicy z Białorusią. Trwa inwazja Rosji na Ukrainę.
Siły Zbrojne Ukrainy na pozycji w obwodzie żytomierskim, w pobliżu granicy z Białorusią. Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. PAP/Viacheslav Ratynskyi

Rosyjska publicystka niezależna Julia Łatynina w rozmowie z Radiem Svoboda wskazała na konkretne systemy rakietowe, którymi dysponuje Moskwa. Systemy S-300 mogą zostać zniszczone nie tylko przez współczesne amerykańskie rakiety, ale także przez stosowane w Ukrainie rakiety AGM-88 Harm, które mają ponad 40 lat. I szczerze mówiąc Putin nie ma niczego oprócz S-300, bo S-400 to takie przemalowane S-300 - dodała rosyjska publicystka.

W jej ocenie "Putin może mówić co chce, ale fakt, że przy napaści na Ukrainę stosuje bardzo drogie rakiety, a mimo to nie może unieszkodliwić ukraińskich kompleksów obrony powietrznej można nazwać głupotą i jednocześnie świadectwem, iż on po prostu nie ma rakiet odpowiedniej jakości”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał rosyjskie ataki rakietowe zbrodnią wojenną. - Status największego państwa terrorystycznego na świecie jeszcze długo będzie miał konsekwencje dla Rosji i jej obywateli. A każda rakieta tylko potwierdza, że to wszystko musi się skończyć trybunałem - oświadczył ukraiński przywódca.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Rosja wojna na Ukrainie

Ambasador Andrzej Sadoś: decyzje UE w reakcji na inwazję Rosji były bezprecedensowe

29.12.2022 15:42
W reakcji na rosyjską inwazję na Ukrainie Unia Europejska podjęła bezprecedensowe decyzje i udało jej się zachować jedność, a Polska nadawała ton dyskusjom - podkreślił ambasador Polski przy Unii, Andrzej Sadoś. W rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia, Beatą Płomecką, ambasador zwrócił uwagę, że ambitne propozycje Polski, choć nie były akceptowane na początku, zyskiwały poparcie w kolejnych pakietach restrykcji.

Ukraińska Prawosławna Cerkiew Moskiewskiego Patriarchatu może stracić część Kijowsko-Peczerskiej Ławry

29.12.2022 17:42
Ukraińska Prawosławna Cerkiew Patriarchatu Moskiewskiego musi opuścić część zabudowań Ławry Kijowsko-Peczerskiej. Obecnie Cerkiew arenduje kilka świątyń w tym, znajdującym się w Kijowie, najważniejszym ośrodku pątniczym prawosławia na Ukrainie. Termin arendy zbliża się ku końcowi, a ministerstwo kultury, które jest przedstawicielem właściciela zabytków - czyli państwa ukraińskiego - nie rekomenduje przedłużenia terminu wynajmu.

Prof. Zbigniew Wawer spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

29.12.2022 20:51
Prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, muzealnik i historyk wojskowości spoczął w czwartek na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. "Był profesorem, był dyrektorem, ale przede wszystkim był dobrym człowiekiem" - mówili współpracownicy zmarłego.