Redakcja Polska

Ukraińska Prawosławna Cerkiew Moskiewskiego Patriarchatu może stracić część Kijowsko-Peczerskiej Ławry

29.12.2022 17:42
Ukraińska Prawosławna Cerkiew Patriarchatu Moskiewskiego musi opuścić część zabudowań Ławry Kijowsko-Peczerskiej. Obecnie Cerkiew arenduje kilka świątyń w tym, znajdującym się w Kijowie, najważniejszym ośrodku pątniczym prawosławia na Ukrainie. Termin arendy zbliża się ku końcowi, a ministerstwo kultury, które jest przedstawicielem właściciela zabytków - czyli państwa ukraińskiego - nie rekomenduje przedłużenia terminu wynajmu.
Audio
  • Ukraina: Prawosławna Cerkiew Moskiewskiego Patriarchatu może stracić część Kijowsko-Peczerskiej Ławry. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Ławra Peczerska w Kijowie
Ławra Peczerska w Kijowieshutterstock.com

W oficjalnym komunikacie ukraińskiego Ministerstwa Kultury czytamy, że umowa bezpłatnego wynajmu tzw. górnej części Ławry kończy się 31 grudnia. W związku z tym ministerstwo, opierając się na wcześniejszych odpowiednich decyzjach Rady Bezpieczeństwa i Prezydenta, rekomenduje nieprzedłużanie umowy najmu. Rekomendacja skierowana jest do dyrekcji Kompleksu Zabytkowego Kijowsko-Peczerska Ławra. Jak oświadczył cytowany w komunikacie minister kultury Ołeksandr Tkaczenko - utworzono komisję, która zdecyduje o dalszym wykorzystaniu zabudowań. Do końca pracy komisji korzystanie z nich będzie niemożliwe. Chodzi tu m.in. o znajdujące się na terenie górnej Ławry sobory Uspenski i Trapezny. Pozostałą część sanktuarium Ukraińska Prawosławna Cerkiew arenduje na podstawie bezterminowej umowy. 

Ukraińska Cerkiew Patriarchatu Moskiewskiego jest oskarżana o szerzenie prorosyjskich idei. W ostatnich tygodniach wiele należących do niej obiektów na terenie Ukrainy podlegało przeszukaniom ze strony Służby Bezpieczeństwa.


IAR/dad

Zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. Wybuchy m.in. w Kijowie, Lwowie, Odessie i Mikołajowie

29.12.2022 09:49
 W czwartek Rosja wystrzeliła w kierunku Ukrainy ponad 120 pocisków, żeby niszczyć obiekty infrastruktury krytycznej i mordować cywilów - oznajmił w czwartek rano na Twitterze doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak. W kraju trwa zmasowany rosyjski atak rakietowy. Jak ocenił szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim, ukraińskie siły obrony powietrznej zneutralizują w czwartek najwięcej rosyjskich pocisków od początku wojny. Pojawiają się kolejne doniesienia o skutecznych działaniach sił obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

"To zemsta Rosji za Patrioty z USA". Wicemarszałek RAF o atakach rakietowych na Ukrainę

29.12.2022 13:51
- Przeprowadzony w czwartek zmasowany rosyjski ostrzał rakietowy terytorium Ukrainy, wymierzony w obiekty energetyczne, mógł być zemstą Kremla za obietnicę przekazania Kijowowi systemów patriot przez USA - ocenił emerytowany wicemarszałek brytyjskich sił powietrznych (RAF) Sean Bell, cytowany przez telewizję Sky News.

Ambasador Andrzej Sadoś: decyzje UE w reakcji na inwazję Rosji były bezprecedensowe

29.12.2022 15:42
W reakcji na rosyjską inwazję na Ukrainie Unia Europejska podjęła bezprecedensowe decyzje i udało jej się zachować jedność, a Polska nadawała ton dyskusjom - podkreślił ambasador Polski przy Unii, Andrzej Sadoś. W rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia, Beatą Płomecką, ambasador zwrócił uwagę, że ambitne propozycje Polski, choć nie były akceptowane na początku, zyskiwały poparcie w kolejnych pakietach restrykcji.