Redakcja Polska

Rosyjski generał grozi Polsce i innym krajom NATO. Chodzi o przekazane myśliwców F-16 Ukrainie

31.01.2023 13:00
- Jeśli lotniska państw NATO zostaną wykorzystane przez Ukrainę, staną się uzasadnionym celem dla sił zbrojnych Rosji - zagroził generał Jewgienij Burzyński. Lotniska w Polsce i Rumunii wymienił w rozmowie z propagandową rosyjską agencją Ria Novosti.
F-16 Fighting Falcon to samolot wielozadaniowy zaprojektowany przez amerykańską wytwórnię General Dynamics, obecnie produkowany jest przez Lockheed Corporation.
F-16 Fighting Falcon to samolot wielozadaniowy zaprojektowany przez amerykańską wytwórnię General Dynamics, obecnie produkowany jest przez Lockheed Corporation.shutterstock/Albert Beukhof

Wsparcie militarne dla Ukrainy jest tematem kolejnych rozmów państw NATO. Dostaw samolotów dla Ukrainy nie wyklucza Francja, o czym mówił prezydent kraju Emmanuel Macron podczas wizyty w Holandii. Szef państwa spotkał się tam z premierem Markiem Rutte. Jednym z głównych tematów rozmów była pomoc wojskowa dla Kijowa.

- Zawsze podejmujemy decyzje w zależności od trzech kryteriów. Po pierwsze musi to być pożyteczne dla ukraińskiej armii, mając na uwadze czas szkolenia i wysyłki. Po drugie - nieeskalowanie. Sprzęt, który przekażemy nie może zostać wykorzystany do uderzenia w rosyjskie terytorium. Trzecie kryterium to nieosłabianie zdolności obronnej francuskiej armii - oświadczył Macron.

We wtorek minister Reznikow ma rozmawiać w Paryżu z Macronem oraz z francuskim ministrem obrony Sebastienem Lecornu.

Morawiecki: Polska uzgadnia działania z sojusznikami

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w poniedziałek, że Polska uzgadnia z sojusznikami działania dotyczące dalszego wspierania Ukrainy i nie wykluczył przekazywania Kijowowi samolotów. Ta wypowiedź, podobnie jak słowa Macrona spotkała się z pozytywnym komentarzem Andrija Jermaka, szefa biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. - Trwają działania na rzecz uzyskania myśliwców F-16 - podkreślił Jermak.

Z kolei amerykański prezydent Joe Biden pytany w poniedziałek o to, czy USA przekażą Ukrainie myśliwce F-16 odpowiedział krótko: "Nie".

"Lotniska NATO uzasadnionym celem"

O możliwości przekazania Ukrainie myśliwców grzmi też rosyjska propaganda. Generał Jewgienij Burzyński, były szef departamentu współpracy międzynarodowej w rosyjskim ministerstwie obrony zagroził, że "lotniska NATO staną się uzasadnionym celem dla sił rosyjskich, jeśli zostaną udostępnione do bazowania ukraińskich samolotów bojowych".

– Jeśli kraje NATO zdecydują się na zaangażowanie sił powietrznych, mogą one rozpocząć działania z pobliskich lotnisk NATO np. w Rumunii i Polsce. W tym przypadku, jestem absolutnie przekonany, że z punktu widzenia prawa międzynarodowego, stają się one legalnym celem do pokonania – mówił.

Dodał, że ma to związek ze zniszczeniem ukraińskich lotnisk przez siły rosyjskie w lutym zeszłego roku.


PAP/TVP.Info/PR24.pl/dad

Rosja przygotowuje się do ofensywy w najbliższych miesiącach - oceniają specjaliści

31.01.2023 11:00
Zachodnie, ukraińskie i rosyjskie źródła wskazują, że Rosja przygotowuje się do nieuchronnej ofensywy, która najprawdopodobniej nastąpi w najbliższych miesiącach; taka prognoza zgadza się również z naszymi wcześniejszymi ocenami - informuje w swojej najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna dziś trzydniową wizytę na Łotwie

31.01.2023 12:22
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Duda rozpocznie dziś wizytę na Łotwie. Wieczorem spotka się między innymi z Polakami mieszkającymi w tym kraju, a jutro z łotewskim prezydentem Egilsem Levitsem.