Redakcja Polska

Media: mieszkańcom osiedla, które odwiedził Putin w okupowanym Mariupolu, grozi wysiedlenie

23.03.2023 17:38
Niektórym mieszkańcom osiedla, które odwiedził Władimir Putin w Mariupolu, zniszczonym przez Rosjan i okupowanym mieście na południu Ukrainy, grozi wysiedlenie - podał w czwartek niezależny rosyjski portal Wiorstka, powołując się na lokatorów.
Władimir Putin miał przybyć do Mariupola i zwiedzać miasto jadąc przez nie samochodem w towarzystwie rosyjskiego wicepremiera Marata Chusnullina
Władimir Putin miał przybyć do Mariupola i zwiedzać miasto jadąc przez nie samochodem w towarzystwie rosyjskiego wicepremiera Marata Chusnullinaprintscreen / twitter.com/HannaLiubakova

Mieszkańcy skarżą się na problemy ze sformalizowaniem prawa własności i na groźby, że zostaną wysiedleni z mieszkań. Jak informuje Wiorstka, kilka osób napotkało problemy z uzyskaniem zaświadczenia o własności mieszkania. Gdy zwrócili się o takie zaświadczenie, urzędnicy powiedzieli im, że prokuratura wszczęła kontrolę na temat "legalności otrzymania" mieszkań. Tymczasem taka kontrola została już wcześniej przeprowadzona przez miejscową komisję.

Jedna z lokatorek napisała w korespondencji na czacie mieszkańców osiedla, że "już są przypadki wysiedlenia w przypadku, gdy nagle okazuje się, że ktoś ma inne mieszkanie".

Inna właścicielka mieszkania w tym rejonie powiedziała dziennikarzom, że usłyszała o przypadkach eksmisji od urzędników. Jak relacjonowała, przyczyny mogą być różne - np. posiadanie przez daną osobę prawa własności do innego lokalu, czy też błąd komisji przy sprawdzaniu lokatorów. Kobieta powiedziała dziennikarzom, że również ona może stracić mieszkanie, bo ma niewielki udział w nieruchomości swoich rodziców.

Putin pojawił się w dzielnicy Newskiej w Mariupolu podczas niezapowiedzianej, nocnej wizyty w okupowanym mieście. Na kadrach opublikowanych przez Kreml pokazano, jak na podwórzu rozmawia z grupą ludzi, którzy mówią mu, że mieszkają w niedawno wybudowanych domach.

Media niezależne ujawniły, że podczas spotkania rozległ się z daleka krzyk niezidentyfikowanej kobiety wołającej, że "to wszystko jest na pokaz!" Media opisały też niezadowolenie mieszkańców Mariupola z faktu, że Putinowi zaprezentowano pokazową "wizytówkę" zrujnowanego miasta, czyli jedyny odbudowany fragment.

Doradca ukraińskiego mera Mariupola Petro Andriuszczenko powiedział BBC, że domy mieszkalne, które pokazano Putinowi, to nieduży odbudowany rejon wśród ruin, w jakie obrócono okupowane miasto. Władze ukraińskie zwracały uwagę, że Putin pojawił się w Mariupolu w nocy.

"Ciemności pozwalają (Putinowi) podkreślić to, co chce pokazać, a także ukryć przed wścibskimi spojrzeniami miasto całkowicie zniszczone przez jego armię" - oświadczyło ministerstwo obrony Ukrainy. 


IAR/PAP/dad

Stanisław Żaryn w artykule "Marionetki Kremla" opisał propagandystów Putina

23.03.2023 14:30
Rosyjski aparat propagandowy jest kontrolowany przez służby specjalne, odpowiedzialne za walkę informacyjną oraz operacje hybrydowe mające na celu destabilizację Zachodu – napisał w pełnomocnik rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP Stanisława Żaryna na internetowych stronach Serwisu Rzeczpospolitej Polskiej.

Polska przystąpiła do wspólnych unijnych zakupów amunicji dla Ukrainy

23.03.2023 17:09
Polska przystąpiła do wspólnych unijnych zakupów amunicji dla Ukrainy. Taką informację uzyskała w Brukseli korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. W poniedziałek porozumienie w sprawie wspólnych zamówień podpisało 17 unijnych krajów plus Norwegia. Polska, jak tłumaczyli dyplomaci, musiała sfinalizować procedury krajowe.