Redakcja Polska

Stanisław Żaryn w artykule "Marionetki Kremla" opisał propagandystów Putina

23.03.2023 14:30
Rosyjski aparat propagandowy jest kontrolowany przez służby specjalne, odpowiedzialne za walkę informacyjną oraz operacje hybrydowe mające na celu destabilizację Zachodu – napisał w pełnomocnik rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP Stanisława Żaryna na internetowych stronach Serwisu Rzeczpospolitej Polskiej.
Przygotowany materiał opisuje sylwetki rosyjskich propagandystów, występujących w roli ekspertów w rosyjskiej telewizji
Przygotowany materiał opisuje sylwetki rosyjskich propagandystów, występujących w roli „ekspertów” w rosyjskiej telewizjiŹródło: www.gov.pl

W materiale wskazał, że "propaganda rosyjska korzysta z usług wielu różnych postaci publicznych funkcjonujących w Rosji". "Oficjalnie mają oni status „dziennikarzy”, „komentatorów” czy „ekspertów”, lecz ich wystąpienia publiczne są de facto realizowaniem zadań zleconych przez rosyjski aparat propagandowy, kontrolowany przez służby" – wyjaśnia artykuł.

W tekście wskazano, że "podczas wizyt w telewizyjnych programach informacyjnych i publicystycznych, a także w tych o lżejszej, rozrywkowej formule, uczestnicy działań propagandowych propagują tezy i narracje zgodne z linią władzy, skutecznie infekując opinię publiczną kłamliwymi treściami".

W publikacji można zapoznać się z sylwetkami m.in. Olega Morozowa, deputowanego Dumy Państwowej, w przeszłości szefa biura prezydenta Putina, Aleksieja Puszkowa, byłego deputowanego Dumy Państwowej, a obecnie senatora Rady Federacji, Aleksandra Buzaładze, korespondenta wojennego rosyjskiej państwowej telewizji, którego materiały emitowane są m.in. na kanale Rossiya-1, Aleksandra Gordona, prezentera radiowego i telewizyjnego, a także Aleksandra Dugina, głównego twórcy kremlowskiego neoimperializmu, geopolityka i filozofa.

To już druga część opracowania dotyczącego czołowych rosyjskich propagandystów. Materiał można znaleźć tutaj.


IAR/PAP/dad

"To z pewnością umocni relacje polsko-brytyjskie". Marcin Przydacz o wizycie księcia Williama w Warszawie

23.03.2023 13:44
W czwartek szef prezydenckiego BPM Marcin Przydacz powiedział, że "wizyta księcia Williama z pewnością umocni relacje polsko-brytyjskie". - Stosunki polsko-brytyjskie układają się naprawdę bardzo dobrze - zaznaczył.

Szczyt UE: Estonia wraz z Polską i Litwą przeciwna łagodzenia sankcji wobec Białorusi i Rosji

23.03.2023 13:51
Estonia dołączyła do Polski i Litwy w sprzeciwie łagodzenia unijnych sankcji wobec Białorusi i Rosji. Premier Estonii Kaja Kallas powiedziała przed szczytem w Brukseli, że to byłby błąd. O złagodzenie restrykcji i wyłączenie spod nich białoruskich soli potasowych ma w czwartek zaapelować sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który weźmie udział w szczycie.