Redakcja Polska

Szef MON: w Polsce wylądowały amerykańskie myśliwce F-22 Raptor

11.04.2023 13:27
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że w Polsce wylądowały amerykańskie myśliwce F-22 Raptor.
Samolot F-22 Raptor prezentowany w siedzibie 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku
Samolot F-22 Raptor prezentowany w siedzibie 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku PAP/Grzegorz Michałowski

"Jedne z najnowocześniejszych samolotów świata będą współdziałać z polskimi pilotami, kontynuując wsparcie na wschodniej flance Sojuszu" - napisał szef resortu na Twitterze.

Najnowsze rozmieszczenie Raportów na terytorium Polski wiąże się z sojuszniczym wsparciem wschodniej flanki NATO.

W lutym i marcu br. w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim stacjonowały cztery niderlandzkie F-35A Lightning II (a także cztery kolejne rozmieszczone w ramach szkoleń) jako dodatkowe wsparcie misji NATO Baltic Air Policing (BAP) oraz wschodniej flanki Sojuszu.

Raptory w Polsce

Amerykańskie Raporty obecnie stacjonują w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. W łaskiej bazie przebywa także około 300 przedstawicieli amerykańskich sił powietrznych.

F-22 Raptor to myśliwiec piątej generacji, pierwsza w historii tej klasy używana operacyjnie. Cechuje się zaawansowanymi sensorami i uzbrojeniem (m.in. do 8 kierowanych rakiet powietrze-powietrze średniego zasięgu w wewnętrznych komorach uzbrojenia), ale też naddźwiękową prędkością przelotową bez użycia dopalacza (supercruise).IAR/PAP/dad

Były oficer rosyjskiego wywiadu tworzy Batalion Syberyjski walczący po stronie Ukrainy

11.04.2023 11:04
Pochodzący z Jakucji na Syberii były oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego Władisław Ammosow tworzy Batalion Syberyjski, który będzie walczył po stronie Ukrainy "przeciwko reżimowi Putina"; wojskowy pomyślnie przeszedł weryfikację w ukraińskich siłach zbrojnych i służbach specjalnych - poinformowało w poniedziałek wieczorem Radio Swoboda.

Bułgarzy nie chcą oddać Ukrainie swoich MiG-ów-29? "Są gotowi na umowy z sojusznikami"

11.04.2023 12:16
Bułgaria prowadzi rozmowy na temat możliwego przekazania Ukrainie swoich myśliwców MiG-29, ale warunkiem jest otrzymanie nowocześniejszych maszyn od sojuszników, by utrzymać zdolności obronne kraju – informują we wtorek ukraińskie media, powołując się na bułgarski resort obrony.