Redakcja Polska

Jak Polacy oceniają relacje Polski z Ukrainą? Sprawdź nowy sondaż

03.06.2023 18:20
Z sondażu Social Changes dla wpolityce.pl wynika, że 40 proc. respondentów uważa, iż w ich najbliższym otoczeniu relacje Polaków z Ukraińcami są pozytywne. 34 proc. oceniło, że relacje te są neutralne, a 11 proc. - że negatywne.
40 proc. badanych uważa, że w ich otoczeniu relacje Polaków z Ukraińcami są pozytywne
40 proc. badanych uważa, że w ich otoczeniu relacje Polaków z Ukraińcami są pozytywneKotelnikov Andrii / Shutterstock

W sondażu Social Changes zadano pytanie: "Jakie są relacje pomiędzy Polakami i Ukraińcami w Pana/Pani najbliższym otoczeniu?". 40 proc. badanych w odpowiedzi stwierdziło, że relacje te są "bardzo dobre" lub "dobre"; odpowiednio 9 proc. wskazało odpowiedź "bardzo dobre", a 31 proc. - "dobre". 34 proc. badanych oceniło, że relacje te są neutralne.

Negatywne odpowiedzi wskazało łącznie 11 proc. badanych - 4 proc. oceniło, że relacje Polaków z Ukraińcami w ich najbliższym otoczeniu są "bardzo złe", a 7 proc. - że "złe". 15 proc. nie potrafiło udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Wyniki ankiety nałożone zostały na preferencje wyborcze w zakresie trzech ugrupowań - Zjednoczonej Prawicy, Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050. 57 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy pozytywnie ocenia relacje Polaków z Ukraińcami, 31 proc. - neutralnie, a 4 proc. - źle.

Z kolei 48 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej uważa, że relacje Polaków z Ukraińcami w ich najbliższym otoczeniu są pozytywne, 36 proc. - że neutralne, a 7 proc. - że negatywne. Wśród wyborców Polski 2050 na dobre relacje wskazało 52 proc. respondentów, 33 proc. - że neutralne, a 11 proc. - że negatywne.

Badanie zrealizowano metodą CAWI (wywiad internetowy) od 26 do 29 maja w panelu internetowym na ogólnopolskiej - reprezentatywnej pod względem płci, wieku i wielkości miejsca zamieszkania - próbie 1038 Polaków.


PAP/IAR/dad

Prezydent Wołodymyr Zełenski dla WSJ: Ukraina gotowa do rozpoczęcia kontrofensywy

03.06.2023 13:11
Ukraina jest już gotowa do rozpoczęcia długo oczekiwanej kontrofensywy w celu wyzwolenia jej terytoriów spod rosyjskiej okupacji - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla dziennika "Wall Street Journal".

"Maluch", "bob", "kaszlak", który zmotoryzował Polaków. Fiat 126p świętuje pięćdziesiątkę

03.06.2023 14:58
Polski Fiat 126, popularny maluch, świętował w sobotę w Bielsku-Białej, gdzie przez wiele lat powstawał, swoje 50. urodziny. W zlocie uczestniczyło ponad 250 aut, które zmotoryzowały Polskę. 126 z nich uczestniczyło w paradzie ulicami miasta.

U Putina jak u Hitlera symbolika i emocje górują nad strategią - brytyjski ekspert nie ma wątpliwości

03.06.2023 17:12
Wzmożenie rosyjskich ataków na Kijów przy użyciu dronów i pocisków balistycznych sugeruje, że u Władimira Putina emocje przeważają nad strategią militarną, a więc popełnia te same błędy, co Adolf Hitler - ocenił w sobotę w stacji Sky News brytyjski analityk wojskowy Sean Bell.