Redakcja Polska

Marcin Przydacz o szczycie B9: prezydenci krajów wschodniej flanki NATO powinni mówić jednym głosem

06.06.2023 11:55
- Format Bukareszteńskiej Dziewiątki okazał się absolutnie kluczowy także jako instrument pewnego rodzaju nacisku na innych sojuszników; prezydenci krajów wschodniej flanki NATO powinni mówić jednym głosem w kontekście naszych priorytetów - powiedział we wtorek szef BPM Marcin Przydacz.
Szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz
Szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz Leszek Szymański/PAP

We wtorek w Bratysławie odbędzie się Szczycie Państw Bukareszteńskiej Dziewiątki, w którym weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz podczas briefingu prasowego przez wylotem podkreślił, że rok 2022 i wydarzenia związane z atakiem Rosji na Ukrainę pokazały, że format B9, którego jednym z inicjatorów był prezydent Duda, "jest absolutnie kluczowy także jako instrument pewnego rodzaju nacisku na innych naszych sojuszników".

"Za kilka tygodni szczyt NATO w Wilnie, na którym będą zapadać ważne z perspektywy Polski i regionu decyzje. Chodzi o to, aby prezydenci formatu bukaresztańskiego dzisiaj w Bratysławie wspólnym językiem przemówili także w kontekście naszych priorytetów" - zaznaczył.

Marcin Przydacz podkreślił, że ważne jest, aby NATO kontynuowało politykę obrony i odstraszania Rosji. Dodał, że jednocześnie poprzez zaangażowanie poszczególnych krajów, powinno ono wspierać dalej w wysiłkach walcząca Ukrainę oraz adaptować Sojusz do aktualnych wyzwań związanych z bezpieczeństwem.

"Dla Polski ważna jest obecność sojusznicza, ważni są sojusznicy tutaj na miejscu w sensie osobowym i także sprzętowym. O to będziemy zabiegać, aby ta obecność w regionie nie tylko była utrzymana, ale i aby się poszerzała" - zaznaczył.

Szef BPM dodał, że prezydent Duda spotka się również w kuluarach m.in. z prezydentem Czech oraz Litwy. Planowane jest również uczestnictwo prezydenta w spotkaniu z polskim biznesem działającym na Słowacji.

Pod koniec maja w Warszawie spotkali się prezydenccy doradcy ds. bezpieczeństwa państw B9, aby omówić stanowisko wschodniej flanki NATO przed szczytem NATO w Wilnie oraz przygotowania do szczytu B9 w Bratysławie. Prezydenccy doradcy, którzy przybyli do Warszawy na zaproszenie szefa BBN Jacka Siewiery, omawiali także kwestie politycznego wsparcia dla starań Ukrainy o członkostwo w NATO.

Bukareszteńska Dziewiątka (B9) to zainicjowany przez Polskę i Rumunię format współpracy krajów wschodniej flanki NATO: Polski, Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier. Celem B9 jest wzmacnianie sojuszniczej jedności i współpracy przez państwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz prezentacja wspólnego stanowiska państw tego regionu na forum NATO.


PAP/ho


"Ukraińska kontrofensywa może przynieść znaczące rezultaty". Były dyrektor CIA o sytuacji na Ukrainie

04.06.2023 17:24
Kontrofensywa ukraińskich sił zbrojnych może przynieść znaczące rezultaty, nie tylko na polu bitwy, ale także w umysłach Ukraińców, Europejczyków, Amerykanów i innych, dzięki czemu Ukraina znajdzie się na ścieżce do zwycięstwa" - oświadczył w wywiadzie dla "Kiev Independent" były dyrektor CIA, generał David Petraeus.

Putin nie dopuszcza do siebie krytycznych głosów dotyczących sytuacji na froncie

05.06.2023 16:17
Rosyjski dyktator Władimir Putin przestał słuchać jakichkolwiek krytycznych dla Kremla opinii dotyczących wojny z Ukrainą; szef państwa reaguje na takie doniesienia "bardzo nerwowo" i dopuszcza do siebie wyłącznie rozmówców informujących o rzekomych sukcesach - podał w poniedziałek opozycyjny rosyjski kanał na Telegramie WCzK-OGPU.

Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze. Życie tysięcy ludzi jest zagrożone

06.06.2023 09:44
Ukraiński prezydent nazwał aktem terroryzmu wysadzenie zapory Kachowskiej Elektrowni Wodnej. Rosjanie w okupowanej Nowej Kachowce zniszczyli zaporę wodną na spiętrzeniu rzeki Dniepr. Wielu miejscowościom grozi zalanie. Powódź może wpłynąć na pracę Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Wołodymyr Zełenski w związku z wysadzeniem przez Rosjan tamy na Dnieprze zwołałposiedzenie rady Bezpieczeństwa Narodowego.