Redakcja Polska

Białoruś: w szpitalu więziennym zmarł znany opozycjonista

11.07.2023 17:14
Na Białorusi "w niewyjaśnionych okolicznościach", na oddziale intensywnej terapii zmarł nocą 11 lipca artysta Aleś Puszkin - poinformowało we wtorek Centrum Praw Człowieka Wiasna, powołując się na jego żonę. Puszkin odbywał wyrok w kolonii karnej, to jeden z więźniów politycznych białoruskiego reżimu - podkreślają obrońcy praw człowieka.
Aleś Puszkin
Aleś Puszkinfot. Wikipedia/Serge Serebro

57-letni Aleś Puszkin został skazany rok temu na 5 lat kolonii karnej za rzekome "podsycanie nienawiści społecznej" i "znieważanie symboli państwowych".

"Dziś w nocy na oddziale intensywnej terapii w niewyjaśnionych okolicznościach zmarł Aleś Puszki. Informuje o tym jego żona" - napisała Wiasna w komunikatorze Telegram

Puszkin, uznawany przez obrońców praw człowieka za więźnia politycznego, został w marcu 2022 roku skazany na pięć lat kolonii karnej przez białoruski sąd, który uznał go za winnego "zbezczeszczenia symboli państwowych i podsycania nienawiści rasowej lub religijnej". 

Artystę zatrzymano w 2021 r. w wiosce Żyliczy w obwodzie mohylewskim Białorusi, gdzie restaurował cerkiew. Wkrótce potem prokuratura w Grodnie wszczęła przeciw niemu sprawę z artykułu o rehabilitacji nazizmu.

Według prokuratury chodziło o portret antysowieckiego partyzanta Jauhiena Żychara, który namalował Puszkin, a który pokazano na wystawie w Centrum Życia Miejskiego w Grodnie. Zdaniem śledczych bohater portretu był szkolony przez Abwehrę i „stał na czele oddziału byłych policjantów kolaborujących z III Rzeszą i innych zdrajców”. W komunikacie prokuratury wskazywano, że Puszkin podczas wystawy opisywał Żychara jako członka białoruskiego ruchu oporu, który walczył z bolszewikami, „czym wychwalał i usprawiedliwiał jego działania”.

PAP/ks

Przywódcy Polski, Litwy i Łotwy wystosowali list w związku z sytuacją na Białorusi

07.07.2023 18:30
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że list skierowany do sekretarza NATO oraz sojuszników w sprawie sytuacji na Białorusi ma zapoczątkować szerszą debatę na ten temat.

Paweł Łatuszka: dla NATO ważna jest demokratyczna, stabilna i dobrze prosperująca Białoruś

08.07.2023 11:50
Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy, Andrzej Duda, Gitanas Nauseda i Egils Levits w piątek wystosowali list do sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga i przywódców innych państw Sojuszu