Redakcja Polska

Ukraina coraz częściej będzie uderzała w wojskową infrastrukturę Rosji

06.08.2023 09:08
Niezależni analitycy wojskowi potwierdzają, że taki sposób prowadzenia wojny naruszy łańcuch dostaw dla armii agresora i wywrze presję psychologiczną na żołnierzy oraz cywilów
Audio
  • W pierwszych dniach sierpnia Ukraińcy uszkodzili za pomocą pływających dronów rosyjski okręt desantowy i tankowiec zaopatrujący armię najeźdźcy. Ukraińsko - izraelski ekspert wojskowy Dawid Szarp tłumaczy, że takie działania Kijowa są jak najbardziej zrozumiałe i skuteczne [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneGeneral Staff of the Armed Forces of Ukraine

Ukraina będzie coraz częściej uderzać w wojskową infrastrukturę Rosji - zapowiedział szef ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ołeksiej Daniłow. Niezależni analitycy wojskowi potwierdzają, że taki sposób prowadzenia wojny naruszy łańcuch dostaw dla armii agresora i wywrze presję psychologiczną na żołnierzy oraz cywilów. 

W pierwszych dniach sierpnia Ukraińcy uszkodzili za pomocą pływających dronów rosyjski okręt desantowy i tankowiec zaopatrujący rosyjską armię. Ukraińsko - izraelski ekspert wojskowy Dawid Szarp tłumaczy, że takie działania Kijowa są jak najbardziej zrozumiałe i skuteczne. -„Według mnie taki krok jest spowodowany próbą oddziaływania psychologicznego na Rosję i na tych, których statki płyną do rosyjskich portów. To ma sens, ponieważ Rosja nie ma tyłowego zaplecza na Morzu Czarnym i uderzenia mogą dosięgnąć dowolny punkt. Jednocześnie to próba zmuszenia przeciwnika do wycofania z frontu części sił do obrony portów, statków i Mostu Krymskiego” - podkreślił ekspert wojskowy. W lipcu i sierpniu ukraińskie bezzałogowce zniszczyły rosyjskie magazyny broni, składy paliwa oraz zaatakowały Moskwę i uszkodziły dwie jednostki pływające Rosjan.

Nocą Federacja Rosyjska przeprowadziła kolejny atak powietrzny na Ukrainę. Minionej doby Rosjanie 20 razy ostrzelali rakietami terytorium ukraińskie. 12 pocisków Kalibr zostało zniszczonych przez jednostki rakiet przeciwlotniczych i samoloty Sił Powietrznych Ukrainy. Siły Kremla przeprowadziły też 62 naloty. Wykorzystały cztery drony szturmowych typu "Shahed" - wszystkie zostały zniszczone. Ponadto Rosjanie 68 razy zaatakowali za pomocą systemów ogniowych salwami rakietowymi pozycje ukraińskich wojsk i tereny zamieszkałe. W wyniku rosyjskich ataków są zabici i ranni cywile, zniszczone zostały budynki mieszkalne. W ciągu poprzedniego dnia doszło do ponad 30 starć bojowych.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że ukraińska armia kontynuuje operację ofensywną na kierunku Melitopola i Berdiańska, żołnierze okopują się w zdobytych punktach. W ciągu ostatniej doby lotnictwo sił obrony Ukrainy uderzyło w siedem obszarów, w których skoncentrowany jest personel Rosjan. Oddziały wojsk rakietowych i artylerii uderzyły w dwa punkty kontrolne, pięć rejonów koncentracji personelu, uzbrojenia i sprzętu wojskowego Kremla, cztery stanowiska artyleryjskie na stanowiskach strzeleckich, pięć magazynów amunicji i jedną radioelektroniczną stację bojową okupantów.

IAR/ks

Szef SBU o atakach na rosyjskie okręty: to operacje prowadzone na naszych wodach terytorialnych

05.08.2023 13:00
To operacje specjalne prowadzone na naszych wodach terytorialnych, te działania są zgodne z prawem - oświadczył Wasyl Maluk, komentując niedawne ataki dronami morskimi na okręty rosyjskie na Morzu Czarnym.

Pomimo wielkich obietnic Niemcy nadal zwlekają z dostawami broni dla Ukrainy

05.08.2023 13:30
Gdy w maju prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski odwiedził Berlin, niemiecki rząd obiecał mu przekazanie uzbrojenia o wartości 2,4 mld euro, które miało być dostarczone tak szybko, jak to możliwe. Ukraina do tej pory nie otrzymała niemal nic z tego pakietu - pisze dziennik "Welt"

W Dżuddzie trwają rozmowy dotyczące realizacji planu pokojowego Ukrainy

05.08.2023 17:00
W sobotę w Dżuddzie rozpoczęły się prowadzone przez Arabię Saudyjską rozmowy na temat 10-punktowego planu pokojowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.