Redakcja Polska

Ukraina: w ciągu doby zniszczono 23 czołgi wroga. Rosjanie odpowiadają atakiem na cywilów

01.09.2023 09:18
Sztab generalny ukraińskiej armii poinformował, że w ciągu ostatniej doby doszło do 25 starć zbrojnych. Siły ukraińskie kontynuują walki w rejonie Melitopola.
Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy i 44 ataki lotnicze na ukraińskie pozycje i miejscowości, przeprowadzili też 70 ostrzałów rakietowych
Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy i 44 ataki lotnicze na ukraińskie pozycje i miejscowości, przeprowadzili też 70 ostrzałów rakietowychSztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy/ Facebook

Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy i 44 ataki lotnicze na ukraińskie pozycje i miejscowości, przeprowadzili też 70 ostrzałów rakietowych z wyrzutni wieloprowadnicowych. Zniszczone zostały domy mieszkalne i infrastruktura, są też ofiary wśród ludności cywilnej. Trwa ustalanie strat.

Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 14 ataków na obszary koncentracji sił rosyjskich i cztery ataki na systemy obrony przeciwlotniczej.

Pododdziały wojsk artyleryjskich i rakietowych ostrzelały i zniszczyły jeden pojazd artyleryjski na pozycji strzeleckiej i dwie stacje radarowe wroga.

W ciągu ostatniego dnia ukraińscy obrońcy wyeliminowali kolejnych 470 najeźdźców, zniszczyli 23 czołgi, 23 systemy artyleryjskie i inny sprzęt wroga - podano także.

Siły obronne Ukrainy kontynuują operację ofensywną na kierunkach Bachmut i Melitopol - podano także w komunikacie ukraińskiego sztabu.

Na kierunku Nowodaniływka-Nowoprokopiwka ukraińscy żołnierze odnieśli sukces, umocnili się na zdobytym obszarze. Zadali obrażenia ogniowe artylerią zidentyfikowanym celom wroga, przeprowadzili ostrzał kontrbateryjny - podano.

Na kierunku Bachmutu Ukraina kontynuuje działania ofensywne na południe od miasta Bachmut, okopując się na osiągniętych granicach.

Wróg przeprowadził nieudane akcje ofensywne w rejonie Marjinki, Nowomychajłówki (obw. doniecki) i Werbowego (obw. zaporoski). Wróg ponosi znaczne straty w personelu, broni i sprzęcie, przemieszcza jednostki i wojska, korzysta z rezerw.

Siły obronne Ukrainy w dalszym ciągu powstrzymują natarcie wojsk rosyjskich w rejonie Łymana i Bachmutu. Wróg przeprowadził nieudane akcje ofensywne w rejonie Nowojehorówki. Ciężkie walki trwają.


IAR/PAP/PR24/dad

"Potrzebujemy około 160 myśliwców F-16". Prezydent Ukrainy apeluje do Zachodu o wsparcie

31.08.2023 17:34
- Siły Zbrojne Ukrainy potrzebują około 160 myśliwców F-16, aby zapewnić bezpieczeństwo nad terytorium kraju i transport żywności przez Morze Czarne - powiedział w wywiadzie dla portugalskiej telewizji RTP ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

Nowy rok szkolny na Ukrainie. Dzieci dostają latarki i powerbanki, szkoły szykują schrony

31.08.2023 18:07
W wyprawkach ukraińskich dzieci na rok szkolny 2023/24 znajdą się rzeczy niezbędne do przeżycia w sytuacjach zagrożenia - na przykład zapasy wody, latarki i powerbanki. - Chociaż szkolny schron jest dobrze wyposażony, wolę, żeby moi synowie mieli swój własny zestaw - mówi Andżelika, mieszkanka Kijowa .