Redakcja Polska

"Kto został w Charkowie, trzyma jakiś podręczny plecak". Mieszkanka opowiada o życiu w bombardowanym mieście

25.02.2024 17:32
Po nasileniu się rosyjskich ataków w okolicach Kupiańska w obwodzie charkowskim ukraińska armia przeszła do działań obronnych. Coraz więcej osób z tych terenów jest ewakuowanych. Ołena Rakowska z Centrum Kulturalno-Oświatowego "Drzewo" w Charkowie opowiada, że mieszkańcy miasta boją się kolejnej rosyjskiej ofensywy, ale jednocześnie próbują żyć normalnie.
Zbombardowane budynki, Charków 2022
Zbombardowane budynki, Charków 2022MagicGeorge/Shutterstock

- Kto został w Charkowie, kto wybiera mieszkać tutaj, trzyma jakiś podręczny plecak, taką walizkę, w której sprawdzamy raz na tydzień terminy leków, czy na przykład jest tam nasz paszport czy inne dokumenty. Te ostrzały i te bombardowania raczej są wieczorem. Rano budzisz się i po prostu kontynuujesz życie - zaznaczyła mieszkanka Charkowa.


Posłuchaj
00:27 12832295_1.mp3 Ołena Rakowska opowiada, że mieszkańcy miasta boją się kolejnej rosyjskiej ofensywy, ale jednocześnie próbują żyć normalnie (IAR)

 

Chociaż w mieście czuć niepokój związany z bliskością frontu, mieszkańcy Charkowa wierzą w ukraińskie wojsko. - Mieszkańcy Charkowa czekają na zwycięstwo, jednocześnie pozostają w mieście. Dlatego jeżeli wszyscy damy sobie odrobinę słabości, pokażemy, że nie jesteśmy zdolni wytrzymać tego wszystkiego i opuścimy miasto, to po prostu wtedy nigdy nie będziemy mogli tutaj wrócić - podkreśliła.

24 lutego przypadła druga rocznica od rozpoczęcia pełnoskalowej agresji rosyjskiej na Ukrainę.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina wojna na Ukrainie

Prawie 15 milionów Ukraińców będzie potrzebować pomocy w tym roku

23.02.2024 10:33
Polska Akcja Humanitarna szacuje, że w tym roku pomocy potrzebować będzie prawie 15 milionów Ukraińców, w kraju i na uchodźstwie. Organizacja, w ramach różnych programów wsparcia, dotarła do ponad 600 tysięcy uchodźców. - Polska Akcja Humanitarna działa na ich rzecz już od 2014 roku - powiedziała Magdalena Irzycka z PAH.

Wrak samolotu An-225 Mrija rozcinany na części na macierzystym lotnisku

23.02.2024 14:35
Największy samolot transportowy świata An-225 Mrija, zniszczony w pierwszym dniu inwazji Rosji na Ukrainę, to jeden z symboli rosyjskiego barbarzyństwa w tym kraju. Jego spalony i podziurawiony wrak jest dziś rozcinany na części na macierzystym lotnisku pod Kijowem.

Dwa lata od początku pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę. Kliczko: wszystko potoczyło się bardzo szybko

24.02.2024 09:27
Dziś druga rocznica pełnowymiarowej agresji na Ukrainę. 24 lutego 2022 roku na ukraińskie miasta po raz pierwszy spadły rosyjskie rakiety. Tak było między innymi w Kijowie. Na ukraińską stolicę zaczęły nacierać też wojska agresora a kijowianie o poranku usłyszeli syreny, wybuchy i informacje o tym, że Rosjanie zmierzają do stolicy.

Do Donbasu dotarł kolejny transport z pomocą humanitarną i wojskową z Polski

24.02.2024 16:11
W drugą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę, do Donbasu dotarł kolejny transport pomocy humanitarnej i wojskowej z Polski. To jeden z tysięcy przekazanych ładunków, które od 22 lutego 2022 roku zostały sfinansowane z darowizn Polaków, a następnie dostarczone przez wolontariuszy na wschodnią Ukrainę.