Redakcja Polska

Dwa lata od początku pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę. Kliczko: wszystko potoczyło się bardzo szybko

24.02.2024 09:27
Dziś druga rocznica pełnowymiarowej agresji na Ukrainę. 24 lutego 2022 roku na ukraińskie miasta po raz pierwszy spadły rosyjskie rakiety. Tak było między innymi w Kijowie. Na ukraińską stolicę zaczęły nacierać też wojska agresora a kijowianie o poranku usłyszeli syreny, wybuchy i informacje o tym, że Rosjanie zmierzają do stolicy.
Audio
  • Dwa lata temu Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. - Lubimy mówić o drugiej rocznicy wojny, ja zaś staram się podkreślać, że to druga odsłona tej wojny - mówiła w rozmowie z PRdZ Anna Maria Dyner z PISM
W Buczy Rosjanie urządzili polowanie na ludzi, jak safari
"W Buczy Rosjanie urządzili polowanie na ludzi, jak safari"Shutterstock/David Peinado Romero

Witalij Kliczko, w rozmowie z Polskim Radio, wspomina, że w pierwszych dniach trzeba było organizować obronę miasta. Powiedział, że choć miał informacje, że wojna można się rozpocząć, to wypadki potoczyły się bardzo szybko. Podkreślił, że był to dla niego i mieszkańców stolicy szok, że Rosjanie tak szybko mogli się pojawić na przedmieściach. Dlatego, jak wspomina zaczęto robić blok-posty również w Kijowie, aby zatrzymać grupy dywersyjne. - Baliśmy się, że walki mogą przenieść się do centrum miasta. Podjąłem decyzję o uproszczeniu zapisu do obrony terytorialnej - mówił mer Kijowa.


Posłuchaj
08:56 24.02.Anna Maria Dyner 22.00.mp3 Dwa lata temu Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. - Lubimy mówić o drugiej rocznicy wojny, ja zaś staram się podkreślać, że to druga odsłona tej wojny - mówiła w rozmowie z PRdZ Anna Maria Dyner z PISM

 

Ukraińska armia heroicznie zatrzymała pochód agresora na stolicę, ale Rosjanie zdążyli dokonać zbrodni na cywilach na przedmieściach Kijowa - w Buczy, Irpieniu, Borodziance.

Dwa lata po tamtych wydarzeniach wojna trwa. Alarmy bombowe słychać niemal codziennie. Codziennie też przychodzą informacje o kolejnych poległych na froncie ukraińskich żołnierzach.

Całość wywiadu Pawła Buszki z merem Kijowa Witalijem Kliczką można będzie wysłuchać na antenie Programu 1 Polskiego Radia, oraz przeczytać na portalu Polskiego Radia.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Ukraina

Ewakuacje, pomoc humanitarna, wsparcie uchodźców. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej pomaga Ukrainie

23.02.2024 17:00
- Od pierwszego alarmu byliśmy w Ukrainie. Przez te dwa lata pomogliśmy tysiącom Ukraińców i ukraińskim uchodźcom w Polsce - mówi Zofia Kwolek z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Szef MSZ Radosław Sikorski w USA: Rosja musi wziąć odpowiedzialność za wojnę na Ukrainie

23.02.2024 17:07
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział przed rozpoczęciem sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, że jego wypowiedź będzie dotyczyła poniesienia przez Rosję odpowiedzialności za agresywne działania na Ukrainie. Jak wskazał, chodzi między innymi o skutki materialne i finansowe.

Polacy z Ukrainy nie tracą wiary w zwycięstwo. Polka z Odessy: miasto nie może się poddać, bo go nie będzie

23.02.2024 17:51
Skutki trwającej wojny ciągle są odczuwane przez mieszkańców południowej części Ukrainy. W Odessie przebywają Polacy, którzy udzielają pomocy swoim rodakom oraz żołnierzom walczącym na froncie. Związek Polaków na Ukrainie imienia Adama Mickiewicza jest jedną z organizacji nadal aktywnie działających w tym mieście.