Redakcja Polska

Do Donbasu dotarł kolejny transport z pomocą humanitarną i wojskową z Polski

24.02.2024 16:11
W drugą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę, do Donbasu dotarł kolejny transport pomocy humanitarnej i wojskowej z Polski. To jeden z tysięcy przekazanych ładunków, które od 22 lutego 2022 roku zostały sfinansowane z darowizn Polaków, a następnie dostarczone przez wolontariuszy na wschodnią Ukrainę.
Poczucie głodu zawsze jest takie samo, niezależnie czy wojna jest, czy jej nie ma.
Poczucie głodu zawsze jest takie samo, niezależnie czy wojna jest, czy jej nie ma. Shutterstock/Parilov

Dzisiejszym transportem do Donbasu dotarły między innymi samochody terenowe, generatory oraz środki medyczne dla ukraińskich żołnierzy. - Wartość dostarczonych rzeczy to łącznie około dwustu tysięcy złotych" - mówi Rafał Roszkiewicz z fundacji "Pogoń Ruska", która zorganizowała transport. "Przywieźliśmy dwa samochody, które zostaną w Ukrainie i będą służyć ewakuacji medycznej. Przywieźliśmy dwa drony, w tym jeden szczególnie cenny z termowizją. Oprócz tego kolimatory, ochronniki słuchu i szyny montażowe dla jednego z batalionów. Teraz nasz cel to wyposażenie czterystu żołnierzy - dodaje Rafał Roszkiewicz.
Wolontariusze fundacji "Pogoń Ruska" od początku inwazji byli w Donbasie 27 razy. W ubiegłym roku fundacja dostarczyła do Ukrainy czterysta trzy drony.

Łącznie w pomoc walczącej Ukrainie zaangażowanych jest kilkuset polskich wolontariuszy z różnych fundacji i stowarzyszeń. W "Pogoni Ruskiej" działa na wschodniej Ukrainie ponad 30 osób różnych narodowości.


IAR/dad

Polskie Radio solidarne z Ukraińcami. Utwór "Give Peace a Chance" na antenach rozgłośni

24.02.2024 11:28
Na antenach Polskiego Radia oraz innych rozgłośni radiowych o 9:45 wyemitowano utwór "Give Peace a Chance" Johna Lennona. To symboliczny gest solidarności z narodem ukraińskim, a także wyraz sprzeciwu wobec wojny i okrucieństwa wojsk rosyjskich.

Szef NATO Jens Stolntenberg do Ukraińców: nie traćcie ducha

24.02.2024 12:31
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Ukrainę i jej sojuszników, aby "nie tracili ducha" w obliczu krwawej ofensywy Władimira Putina. W drugą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę stwierdził, że sytuacja na polu bitwy pozostaje niezwykle poważna. 

"Wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać Ukrainę". Andrzej Duda w drugą rocznicę inwazji Rosji

24.02.2024 13:27
W drugą rocznicę pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę prezydent Andrzej Duda zapewnił, że wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać ten kraj w jego walce o wolność. "Dzisiaj to wsparcie jest nadal niezwykle potrzebne. Niezależnie od zmęczenia wojną. Wolny świat nie może dopuścić do tego, żeby Putin i Rosja zatriumfowali"- napisał prezydent na portalu X.  "My, Polacy, od pierwszych chwil zaangażowaliśmy się w pomoc bohatersko walczącej z rosyjskim najeźdźcą Ukrainie" – powiedział prezydent. "Nie stać nas na bezczynność, dlatego wzmacniamy naszą armię" – zadeklarował.