Redakcja Polska

Zatrważające nagranie z Kijowa. Przedszkolaki uciekają z krzykiem przed rosyjskim atakiem rakietowym

25.03.2024 13:14
Co najmniej trzy głośne eksplozje słychać było w poniedziałek przed południem w stolicy Ukrainy, Kijowie. Alarm przeciwlotniczy ogłoszono kilka sekund później. Ucierpiały co najmniej cztery osoby. Doszczętnie zniszczony został budynek Kijowskiej Akademii Sztuki Dekoracyjno- Użytkowej i Designu. W sieci pojawiają się nagrania, na których widać przedszkolaki uciekające w przerażeniu do schronu.
Kijowska Akademia Państwowa Sztuki Dekoracyjno- Użytkowej i Designu imienia Mychajła Bojuczuka w Kijowie została zniszczona w wyniku eksplozji.
Kijowska Akademia Państwowa Sztuki Dekoracyjno- Użytkowej i Designu imienia Mychajła Bojuczuka w Kijowie została zniszczona w wyniku eksplozji.Fot.: PAP/Vladyslav Musiienko

Wybuchy nastąpiły przed godziną 11 czasu lokalnego (przed godz. 10 w Polsce). Dopiero potem w Kijowie zawyły syreny. Na ulicach widać było ludzi, którzy uciekali do schronów. Korespondent PAP widział dzieci, które z tornistrami na plecach szukały bezpiecznego miejsca.

Według władz siły rosyjskie zaatakowały ukraińską stolicę pociskami balistycznymi. "Około godziny 10.30 przeciwnik dokonał uderzenia na Kijów dwoma rakietami balistycznymi (wystrzelonymi) z tymczasowo okupowanego Krymu. Cele zostały zniszczone. Typ (wystrzelonych rakiet) jest ustalany" – przekazał na Telegramie dowódca Sił Powietrznych Ukrainy generał Mykoła Ołeszczuk.

Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że odłamki zestrzelonych pocisków raniły cztery osoby w dzielnicy Peczersk w centrum miasta. "Czworo poszkodowanych w Peczerskim Rejonie (dzielnicy). Dwóm kobietom medycy udzielili pomocy na miejscu. Dwie osoby, w tym 16-letnią dziewczynę, hospitalizowano" – napisał.


Posłuchaj
00:44 12886767_1.mp3 Rosjanie ostrzelali Kijów rakietami balistycznymi. W ukraińskiej stolicy słychać było eksplozje. Są zniszczenia budynków mieszkalnych w kilku dzielnicach miasta. O szczegółach Paweł Buszko (IAR)

 

Na atak zareagowała ambasadorka Stanów Zjednoczonych w Ukrainie Bridget Brink. „Ukraina potrzebuje pomocy” – napisała na platformie X.

"Dziś rano Rosja ponownie atakuje Ukrainę rakietami hipersonicznymi. Głośne eksplozje w Kijowie. W ciągu ostatnich pięciu dni Rosja wystrzeliła setki rakiet i dronów przeciwko suwerennemu krajowi. Ukraina potrzebuje teraz naszej pomocy. Nie ma chwili do stracenia" – zaapelowała Brink.


Rosjanie w ostatnich dniach zintensyfikowali powietrzne ataki na ukraińskie terytoria w głębi kraju. Jedynie w minionym tygodniu wypuścili na Ukrainę 190 rakiet i 140 dalekosiężnych dronów Shahed.

PAP/IAR/dad

Rosyjskie drony uderzyły w infrastrukturę energetyczną. Odessa bez prądu, Kijów ostrzelany

25.03.2024 09:51
Rosyjskie drony atakowały w nocy ukraińską infrastrukturę energetyczną. Celem były południowe obwody Ukrainy. W Odessie nad Morzem Czarnym występują problemy z dostawami prądu. Rosjanie ostrzelali rakietami balistycznymi również Kijów. W ukraińskiej stolicy słychać było eksplozje. Są zniszczenia budynków mieszkalnych w kilku dzielnicach miasta.

NATO o naruszeniu przez Rosję przestrzeni Polski: gotowi bronić wszystkich sojuszników

25.03.2024 10:53
NATO gotowe bronić wszystkich sojuszników - to komentarz kwatery głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego do naruszenia przez rosyjską rakietę polskiej przestrzeni powietrznej. W krótkim oświadczeniu przesłanym Polskiemu Radiu napisano, że Sojusz cały czas monitoruje sytuację i dostosowuje do niej swoje reakcje.