Redakcja Polska

Rosyjskie drony uderzyły w infrastrukturę energetyczną. Odessa bez prądu, Kijów ostrzelany

25.03.2024 09:51
Rosyjskie drony atakowały w nocy ukraińską infrastrukturę energetyczną. Celem były południowe obwody Ukrainy. W Odessie nad Morzem Czarnym występują problemy z dostawami prądu. Rosjanie ostrzelali rakietami balistycznymi również Kijów. W ukraińskiej stolicy słychać było eksplozje. Są zniszczenia budynków mieszkalnych w kilku dzielnicach miasta.
Ukraina, obwód kijowski, 25.03.2024. Na zdjęciach z 24 bm. Ochotnicza Jednostka Obrony Powietrznej na pozycji w obwodzie kijowskim.
Ukraina, obwód kijowski, 25.03.2024. Na zdjęciach z 24 bm. Ochotnicza Jednostka Obrony Powietrznej na pozycji w obwodzie kijowskim.PAP/Vladyslav Musiienko

Rosjanie przed atakiem za pomocą dronów wypuścili na południe Ukrainy przeciwradiolokacyjną rakietę. Następnie zaatakowali kilkoma partiami dalekosiężnych bezzałogowców Shahed.

Część została strącona, część trafiła w obrane cele, choćby dwie podstacje transformatorowe w obwodzie odeskim. Wielu mieszkańców portowego miasta nie ma prądu. Nie działa też zasilany elektrycznie transport publiczny.

Drony spadły też na obwód mijołajowski

Drony Shahed spadły też na sąsiadujący z odeskim obwód mikołajowski. Trafiły w obiekt infrastruktury energetycznej, ale też budynki mieszkalne w Mikołajowie. Rannych zostało 11 cywilów.

Eksplozje w Kijowie

Według informacji ukraińskiej armii Rosjanie atakowali Kijów dwoma balistycznymi rakietami, które udało się stracić. Prawdopodobnie były to modernizowane rakiety Oniks lub Cyrkon wystrzelone z okolic okupowanego Krymu.

Alarm bombowy ogłoszono już po pierwszych wybuchach. W nagraniach opublikowanych przez kijowian widać dzieci, które biegną do schronów podczas eksplozji.

Odłamki pocisków spadły w dzielnicy Peczerskiej, Sołomiańskiej i Dniprowskiej. Zniszczony został niezamieszkały budynek. Części rakiet trafiły też w budynki mieszkalne. Co najmniej 4 osoby zostały ranne.

To kolejny w ostatnich dniach rosyjski powietrzny atak na ukraińską infrastrukturę krytyczną. Podczas piątkowego, największego ataku Rosjanie uszkodzili m.in. Dnieprzańską Elektrownię Wodną w Zaporożu.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Ukraina Krym

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz o wezwaniu ambasadora Rosji do MSZ

24.03.2024 15:41
W związku naruszeniem przestrzeni powietrznej kraju przez rosyjską rakietę do Ministerstwa Spraw Zagranicznych wezwanyzostanie ambasador Rosji.

Instytut Polonika podda renowacji polskie zabytki na Ukrainie

24.03.2024 15:49
Mimo trwającej na Ukrainie wojny Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika będzie prowadził prace renowacyjne kilkunastu polskich zabytków.

Słowacja po pierwszej turze wyborów prezydenckich

24.03.2024 20:43
Pierwszą turę wyborów prezydenckich na Słowacji wygrał popierany przez opozycję Ivan Korczok. W drugiej rundzie, za dwa tygodnie, zmierzy się z przewodniczącym parlamentu, byłym premierem Peterem Pellegrinim