Redakcja Polska

Ukraińskie drony morskie znów atakują. Zniszczyły dwa rosyjskie kutry na Krymie

30.05.2024 15:38
Ukraińcy zniszczyli dwa niewielkie rosyjskie kutry wojskowe u wybrzeży okupowanego Krymu. Użyli do tego pływających bezzałogowych dronów własnej produkcji. O udanej akcji poinformował ukraiński wywiad wojskowy.
Kadr z filmu z pokładu drona
Kadr z filmu z pokładu dronaŹródło: x.dom/ Defence intelligence of Ukraine @DI_Ukraine

W wyniku ataku zniszczono dwa rosyjskie kutry desantowo-szturmowe KS-701 "Tuńczyk" stacjonujące w zatoce w pobliżu miasta Czornomorśke. To kutry motorowe długości ośmiu metrów używane przez rosyjskie wojsko.

Rosjanie - aby obronić się przed ukraińskimi dronami wodnymi - wykorzystywali lotnictwo, ale bezskutecznie.

Ukraiński wywiad opublikował nagranie z jednego z dronów Magura V5 dokumentujące moment jego trafienia w rosyjski kuter. Po raz pierwszy Ukraińcy użyli tej broni niemal przed rokiem. Wówczas uszkodzili nimi średni okręt "Iwan Churs".

Od tego czasu ukraińskie Magury V5 zatopiły m.in. korwetę Siergiej Kotow, duży okręt desantowy "Cezar Kunikow" i kuter rakietowy "Iwanowiec".

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina wojna na Ukrainie

USA zmienią zdanie ws. rażenia celów na terytorium Rosji? Wszystko po incydentach w Europie

30.05.2024 11:28
Rosyjskie akcje sabotażu w Europie są znaną częścią repertuaru Rosji, współpracujemy z Europejczykami, by budować odporność przed takimi przypadkami - powiedział we wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, komentując ostatnie doniesienia na ten temat. Rzecznik stwierdził też, że USA rozmawiają z Ukrainą na temat zniesienia zakazu rażenia celów wewnątrz Rosji.

Unia nakłada zaporowe cła na zboże z Rosji i Białorusi. Ruszą z początkiem lipca

30.05.2024 14:23
Unia Europejska nakłada zaporowe cła na zboże z Rosji i Białorusi. Propozycję Komisji z marca zaakceptowali ministrowie do spraw handlu państw członkowskich. Cła zaczną obowiązywać od 1 lipca. O ograniczenia importowe apelowała grupa krajów na czele z Polską.

"Nie ma dnia, żeby nie było uderzeń na Charków". Polacy pracujący w Ukrainie o sytuacji na froncie

30.05.2024 15:09
Polacy pracujący na Ukrainie oraz wolontariusze informują o stabilizacji sytuacji na kluczowych odcinkach frontu. Trwają jednak intensywne walki, a Rosjanie stale zwiększają intensywność ostrzału ukraińskich pozycji.