- Chciałabym żebyście zobaczyli, że Polska jest wspaniałym krajem, pięknym, ciekawym, w którym bardzo dużo się dzieje - mówiła Kidawa-Błońska do uczestników Polonia Camp 2025, wydarzenia poświęconego integracji młodzieży polskiego pochodzenia. Jak dodała, w Polsce „jest pozytywna energia, która pozwala pokonywać trudności”, a sam kraj jest miejscem, z którym można związać swoją przyszłość.
Zaznaczyła, że młoda Polonia, która zdecyduje się przyjechać do Polski na studia lub w celach zawodowych, powinna wiedzieć, jakie możliwości wiążą się z osiedleniem w kraju na stałe. Podkreślała, że władze chcą młodym ułatwić nie tylko przyjazd, ale i późniejsze funkcjonowanie w Polsce.
- Chcielibyśmy, żeby ci, którzy skończą studia, zastanowili się, czy nie można związać się z Polską biznesowo, zawodowo - powiedziała marszałek Senatu. - Dlatego chcę powołać w Senacie taki zespół do przygotowania „polityki powrotowej”, by określić zasady, w jaki sposób możemy pomóc wrócić do Polski - dodała. W jej ocenie powołanie do życia takiego zespołu może być dobrym początkiem „udanych rozwiązań na przyszłość”.
Aby głos młodych był słyszany
Kidawa-Błońska dodała, że planuje utworzenie jeszcze jednego gremium, tym razem poświęconego młodzieży - dzięki niemu głos młodej Polonii będzie bardziej słyszany.
- Tak jak mam Polonijną Radę Konsultacyjną przy marszałku Senatu, chciałam powołać taką młodzieżową radę, żeby był słyszany głos młodych - przekazała.
Marszałek Senatu podkreśliła, że zadaniem polskiej administracji jest także wspieranie rozwoju naszej około 20-milionowej diaspory rozproszonej po świecie. Jak wskazała, ważne jest to, by - dzięki pomocy Polski - „mieszkańcy różnych krajów z polskimi korzeniami mieli aspiracje ubiegać się o najważniejsze urzędy w danych krajach”.
- Polacy są bardzo zdolni, a gen polskości pozwala pokonywać trudności - zaznaczyła Kidawa-Błońska. - Chcemy, żebyście mieli apetyt na to, by pokazywać, że będąc Polakami z duszy, z serca, z krwi, można osiągać na całym świecie najważniejsze stanowiska, robić największe odkrycia, robić rzeczy niemożliwe, bo to Polacy potrafią - podkreśliła marszałek Senatu.
Spotkanie Polaków z całego świata
Organizatorem Polonia Camp jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” przy wsparciu Senatu RP, a do udziału zostały zaproszone osoby w wieku 18–30 lat mieszkające poza granicami Polski (z wyłączeniem Federacji Rosyjskiej) identyfikujące się jako osoby polskiego pochodzenia, które chcą pielęgnować swoją tożsamość narodową.
W pierwszej edycji wydarzenia bierze udział ponad tysiąc uczestników z 46 krajów. Dla młodej Polonii przygotowano szereg warsztatów i paneli dyskusyjnych, które poprowadzą przedstawiciele ze świata polityki, kultury i sportu.
Polskie Radio dla Zagranicy jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.
O podsumowanie spotkania z młodymi Polakami na Polonia Camp 2025, marszałek Senatu RP Małgorzatę Kidawę-Błońską, poprosiły Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz.
PAP, md