Polskie Radio
Section05
Zgromadzenie Narodowe

Zjednoczenie polityczne ws. Ukrainy. Prof. Chwedoruk: będziemy oceniać "po owocach"

- Dobrze, że temperatura wewnętrznych sporów nieco sadła. Ona niezależnie od dramatu, który obserwujemy za naszą południowo-wschodnią granicą, i tak była nieadekwatnie wysoka do naszych problemów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog z UW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Rafał Chwedoruk Tomasz Grzywaczewski POLSKA polityka Sejm Zgromadzenie Narodowe wojna 2022 USA Europa Zachodnia Ukraina

Przemówienie Zełenskiego w Sejmie. Potocki: naprawdę staliśmy się bratnimi narodami

- Wołodymyr Zełenski ładnie powiedział w swoim przemówieniu o tym, że te stosunki między narodami polskim i ukraińskim nie były takie ciepłe, były momenty chłodu. Jednak teraz, po tym, co się stało, w obliczu wspólnego zagrożenia, w obliczu tego, co Polska robi dla ludności ukraińskiej, staliśmy się bratnimi narodami - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta "Sieci" Andrzej Rafał Potocki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Roman Polko POLSKA Sejm NATO polityka Ukraina Rosja wojna 2022 Andrzej Duda Zgromadzenie Narodowe Wołodymyr Zełenski

PR24 "Wyraźny sygnał, że Polska stoi murem za Ukrainą". Tomasz Pietryga o Zgromadzeniu Narodowym

- Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu nie tylko podsumował historię dochodzenia do wolności i historię budowania struktury bezpieczeństwa oraz umiejscowienia Polski, i również Ukrainy, w Europie, ale to był również ogromny pokaz jedności z Ukrainą i wyraźny sygnał, że Polska stoi za nią murem. Wystąpienie prezydenta było bardzo ważne - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Pietryga z "Rzeczpospolitej". Gościem "Debaty dnia" był również Piotr Grzybowski z katolickiego tygodnika "Niedziela".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka polityka Sejm Andrzej Duda Zgromadzenie Narodowe NATO wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Solidarność

"To jest walka o naszą i waszą wolność". Zełenski przemawiał przed Zgromadzeniem Narodowym

 - Jeżeli Bóg da i zwyciężymy w tej wojnie, to podzielimy się z wami naszym zwycięstwem, z naszymi braćmi i siostrami [...]. Jest to walka o naszą wolność, ale też walka o waszą wolność, jest to wspólna historia wielkich narodów. Daj Boże nam zwyciężyć - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiając zdalnie przed polskim Zgromadzeniem Narodowym. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina POLSKA Wołodymyr Zełenski Zgromadzenie Narodowe Sejm wojna 2022

Szef NATO podczas Zgromadzenia Narodowego: ta wojna ma wpływ na bezpieczeństwo i światowy ład

- Polska jest bardzo zaangażowanym i docenianym członkiem NATO i sojusznikiem - powiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO podczas Zgromadzenia Narodowego. W swoim przemówieniu podziękował również Polakom za wsparcie Ukrainy i przyjmowanie uchodźców uciekających przed rosyjskim atakiem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NATO Jens Stoltenberg polityka Sejm wojna na Ukrainie wojna 2022 Zgromadzenie Narodowe Władimir Putin Rosja serwis wschodni

Zgromadzenie Narodowe. Możliwe wystąpienie prezydenta Ukrainy

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował, że podczas dzisiejszego Zgromadzenia Narodowego możliwe jest połączenie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. W wydarzeniu, które rozpocznie się o godz. 16, ma wziąć udział także sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.
Zobacz więcej na temat:  Zgromadzenie Narodowe NATO POLSKA polityka bezpieczeństwo Andrzej Duda Wołodymyr Zełenski Jakub Kumoch wojna 2022 Ukraina

Rocznica wejścia Polski do NATO. Prezydent USA wygłosi przemówienie w trakcie Zgromadzenia Narodowego?

Wystąpienie prezydenta USA za pośrednictwem łącza wideo jest możliwe w trakcie Zgromadzenia Narodowego, które zostało zwołane na piątek, przekazała marszałek Sejmu. - Mam nadzieję, że to się uda, byłby to piękny gest w sytuacji, kiedy w sobotę obchodzimy 23. rocznicę wstąpienia Polski do NATO - dodała Elżbieta Witek. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Joe Biden Andrzej Duda wojna na Ukrainie Zgromadzenie Narodowe wojna 2022

Szczyt pięciu prezydentów, wspólne posiedzenie parlamentów Polski i Litwy. Znamy szczegóły obchodów 3 maja

Jednym z najważniejszych punktów obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja będzie wspólne posiedzenie parlamentów Polski i Litwy. Podczas tego wydarzenia okolicznościowe wystąpienia wygłoszą prezydenci obu państw - Andrzej Duda i Gitanas Nauseda. Potwierdziły się tym samym informacje portalu PolskieRadio24.pl, który w ubiegłym tygodniu jako pierwszy poinformował o szczegółach wydarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  PiS Zgromadzenie Narodowe POLSKA Litwa Andrzej Duda

TYLKO U NAS Nieoficjalnie: 3 maja planowane orędzia prezydentów Polski i Litwy podczas wspólnego posiedzenia parlamentów

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal PolskieRadio24.pl, podczas wspólnego posiedzenia polskiego Zgromadzenia Narodowego i litewskiego Seimasa, które ma odbyć się 3 maja, planowane są orędzia prezydentów Polski i Litwy. Wydarzenie ma związek z 230. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Zgromadzenie Narodowe 3 Maja Litwa orędzie POLSKA