Redakcja Polska

Potrzebna natychmiastowa pomoc humanitarna dla mieszkańców Haiti i Afganistanu

18.08.2021 12:53
Caritas Polska i Polska Akcja Humanitarna pilnie uruchamiają pomoc charytatywną dla dotkniętego trzęsieniem ziemi Haiti; pomocy potrzebuje też Afganistan.
Audio
  • Pomoc humanitarna dla Haiti i Afganistanu - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Haiti po trzęsieniu ziemi
Haiti po trzęsieniu ziemiFoto: dzięki uprzejmości Caritas Polska

Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Haiti wzrosła do 1941, a blisko 10 tysięcy ludzi zostało rannych - poinformowała o tym miejscowa służba cywilna. Wstrząsy o magnitudzie 7,2 nawiedziły Haiti w sobotę. Zniszczonych zostało ponad 60 tysięcy budynków, a 76 tysięcy zostało uszkodzonych. Przedstawiciele UNICEF szacują, że ponad pół miliona dzieci zostało na różne sposoby doświadczonych przez kataklizm.

Nad Haiti przeszedł też cyklon Grace. Wiele zbiorników na wodę pitną zostało najpierw uszkodzonych w wyniku trzęsienia ziemi, a potem przez tropikalną burzę. Pomoc dla poszkodowanych organizuje m.in. Caritas Polska. – Prosimy o wsparcie – apeluje Maciej Dubicki.  

Dziś na pilną pomoc humanitarną czekają nie tylko mieszkańcy Haiti, ale też Afganistanu – mówi Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej. PAH chce zebrać pieniądze na natychmiastową pomoc dla obu krajów. Praktycznie z dnia na dzień udało się uruchomić taką zbiórkę. Sytuacja zarówno na Haiti, jak i w Afganistanie jest bardzo dynamiczna i skrajnie trudna, dlatego będziemy elastycznie reagować i na bieżąco uaktualniać informacje o zbiórce – dodaje Helena Krajewska, zapraszając na FB:

https://www.facebook.com/donate/363306545291905/10227336334257532/

IAR/ep

W Pradze wylądował samolot ewakuacyjny z Kabulu z dwiema Polkami na pokładzie

18.08.2021 09:38
We wtorek wieczorem na lotnisku wojskowym pod Pragą wylądował czeski samolot wojskowy, którym z Kabulu przyleciało 87 osób. Wśród ewakuowanych były dwie Polki, ambasador Czech w Kabulu, czescy dyplomaci i afgańscy współpracownicy - poinformowała agencja CTK.

Białoruś: rewizje w mieszkaniach redaktorów niezależnej agencji BiełaPAN

18.08.2021 12:04
O rewizjach w mieszkaniach redaktorów niezależnej białoruskiej agencji informacyjnej BiełaPAN poinformował wcześnie rano w środę portal Naviny.by. To kolejna redakcja niepaństwowych mediów na Białorusi, do której przyszła milicja.

Biały Dom nie wie, co się stało z amerykańskim sprzętem wojskowym w Afganistanie

18.08.2021 12:57
Nie mamy pełnego obrazu tego, co stało się z każdym elementem amerykańskiego wyposażenia wojskowego, które przekazaliśmy wojsku afgańskiemu - powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jake Sullivan.