Redakcja Polska

Białoruski olimpijczyk jedzie na Ukrainę, by walczyć z Rosjanami

03.03.2022 11:11
Pawieł Szurmiej, były białoruski wioślarz, reprezentant tego kraju na dwóch igrzyskach olimpijskich, powiedział, że jedzie na Ukrainę, by wesprzeć ukraińskie wojska w walce z Rosjanami.
Pod Kijowem zestrzelony rosyjski myśliwiec Su-30, trwają walki na podejściu do miasta
Pod Kijowem zestrzelony rosyjski myśliwiec Su-30, trwają walki na podejściu do miastaPAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

"Ja, Pawieł Szurmiej, znana postać w świecie wioślarzy, jestem w drodze na bratnią Ukrainę, aby pomóc braterskiemu narodowi ukraińskiemu w walce z tą faszystowsko-rosyjską agresją. Jest nas wielu, takich Białorusinów" - mówił Szurmiej w opublikowanym w internecie filmie.

"Jest wielu z nas Białorusinów, którzy będą walczyć po stronie Ukrainy. I ta wojna przyjdzie do Rosji na waszych barkach. A jeśli Łukaszenka zdecyduje się oficjalnie zaangażować Białoruś w wojnę, przyjedzie też na Białoruś. Chwała Ukrainie! Niech żyje Białoruś! Niech żyje Białoruś!" - powiedział sportowiec.

"Inwazja ma trwać 15 dni". Ukraińcy publikują przechwycone tajne dokumenty

03.03.2022 08:34
Rosjanie tracą nie tylko sprzęt i ludzi, w panice zostawiają też tajne dokumenty. Z pozyskanych przez ukraińską armię informacji wynika, że decyzja o inwazji została zatwierdzona 18 stycznia 2022 roku, a sama operacja zajęcia kraju ma - według nich - trwać 15 dni - od 20 lutego do 6 marca. "Jeśli po raz kolejny któryś z jeńców powie, że przyjechał na ćwiczenia i zbłądził - nie wierzcie w to!" -  informuje w środę Operacja Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Orędzie prezydenta: ataki Rosji na Ukrainę mają znamiona ludobójstwa; wierzę, że nie pozostaną bezkarne

03.03.2022 10:53
- Polska przyjęła już ponad pół miliona uchodźców uciekających przed tragedią wojny. Niemal codziennie rozmawiam z prezydentem Ukrainy o tym, w jaki jeszcze sposób możemy wesprzeć naszych sąsiadów. Jako naród kolejny raz pokazujemy, co to znaczy solidarność - mówił prezydent Andrzej Duda w orędziu do rodaków.