Redakcja Polska

"Inwazja ma trwać 15 dni". Ukraińcy publikują przechwycone tajne dokumenty

03.03.2022 08:34
Rosjanie tracą nie tylko sprzęt i ludzi, w panice zostawiają też tajne dokumenty. Z pozyskanych przez ukraińską armię informacji wynika, że decyzja o inwazji została zatwierdzona 18 stycznia 2022 roku, a sama operacja zajęcia kraju ma - według nich - trwać 15 dni - od 20 lutego do 6 marca. "Jeśli po raz kolejny któryś z jeńców powie, że przyjechał na ćwiczenia i zbłądził - nie wierzcie w to!" -  informuje w środę Operacja Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.
Plany inwazji, które przechwycili Ukraińcy
Plany inwazji, które przechwycili UkraińcyŹródło: Facebook/Міністерство оборони України

Ukraińskie Ministerstwo Obrony podaje, że siły zbrojne są w posiadaniu dokumentów planowych jednego z pododdziałów batalionowej grupy taktycznej 810. samodzielnej brygady piechoty morskiej Floty Czarnomorskiej Rosji.

Wśród dokumentów są m.in. robocza mapa, zadania bojowe, tabela pseudonimów wywoławczych, tabela sygnałów dowodzenia, tabela tajnego dowodzenia.

"Decyzja o inwazji na Ukrainę zapadła 18 stycznia"

Z otrzymanych informacji wynika, że dokumenty planowe na wojnę z Ukrainą były zatwierdzone 18 stycznia 2022 roku, a sama operacja zajęcia kraju ma – według nich – trwać 15 dni – od 20 lutego do 6 marca.

Ostatecznym celem pododdziału miał być udział w blokadzie i wzięciu pod kontrolę miasta Melitopol w obwodzie zaporoskim.


Agresja Rosji. Ambasador USA Mark Brzezinski: Polska jest bezpieczna

02.03.2022 15:35
Polska jest bezpieczna, USA i NATO będą broniły każdej piędzi NATO-wskiej ziemi - mówił w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski po spotkaniu z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Mamy pełną synchronizację, to najlepsza rzecz jaką widziałem od wielu miesięcy - dodał .

Janukowycz w Mińsku. Media: Moskwa szykuje "operację specjalną" z jego udziałem

02.03.2022 18:05
"Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, który zbiegł do Moskwy i został zaocznie skazany na 13 lat więzienia za zdradę stanu, znajduję się teraz w Mińsku" - podała Ukraińska Prawda, powołując się na źródła wywiadowcze.

Orędzie prezydenta: ataki Rosji na Ukrainę mają znamiona ludobójstwa; wierzę, że nie pozostaną bezkarne

03.03.2022 10:53
- Polska przyjęła już ponad pół miliona uchodźców uciekających przed tragedią wojny. Niemal codziennie rozmawiam z prezydentem Ukrainy o tym, w jaki jeszcze sposób możemy wesprzeć naszych sąsiadów. Jako naród kolejny raz pokazujemy, co to znaczy solidarność - mówił prezydent Andrzej Duda w orędziu do rodaków.