Redakcja Polska

Szef Rady Europejskiej: informacje o dyskryminacji afrykańskich studentów to rosyjska propaganda

07.03.2022 10:34
Rasizm na polsko-ukraińskiej granicy to rosyjska propaganda - powiedział w niedzielę w wywiadzie dla radia France Inter przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, komentując doniesienia o dyskryminacji afrykańskich studentów uciekających z Ukrainy.
Uchodźcy na przejściu w Medyce
Uchodźcy na przejściu w MedyceFot.: PRDZ/Michał Fedusio

- Rosja uruchomiła wrogą propagandę, aby spróbować zaszczepić podejrzenia, wątpliwości w krajach afrykańskich w czasie, gdy prowadziliśmy dyplomatyczną batalię w ONZ" przeciwko wojnie na Ukrainie - skomentował przewodniczący Rady Europejskiej.

- To prawda, że po stronie ukraińskiej przez kilka dni stały bardzo długie kolejki na granicy (...), bo Ukraińcy chcieli ustalić, kim byli ludzie opuszczający terytorium kraju - przyznał Michel, który w środę udał się na polsko-ukraińską granicę. Zapewnił, że ani po stronie ukraińskiej, ani po stronie polskiej "nie dochodzi do świadomej dyskryminacji kogokolwiek".

Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło w środę rezolucję, która domaga się od Rosji natychmiastowego zaprzestania stosowania siły wobec Ukrainy. Dokument przyjęto przytłaczającą większością 141 głosów za, przy 5 głosach przeciw i 35 wstrzymujących się, z których prawie połowa pochodziła z krajów afrykańskich. 

IAR/PAP/dad

W związku z represyjną ustawą o "fake newsach" TikTok zawiesza działalność w Rosji

06.03.2022 20:54
Prezydent Rosji podpisał ustawę wprowadzającą kary do 15 lat więzienia dla każdego, kto publikuje "fałszywe informacje" na temat rosyjskich sił zbrojnych

Ambasador Ukrainy: jesteśmy wdzięczni za pomoc, nigdy wam tego nie zapomnimy

07.03.2022 10:20
Jesteśmy wam z głębi serca bardzo wdzięczni za pomoc, nigdy wam tego nie zapomnimy. Jako bonus zapraszamy wszystkich na wakacje na Krym, jak to wszystko się już skończy - mówi w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.

Modlitwy za Żołnierzy Wyklętych i zabitych przez Rosję Ukraińców w Amerykańskiej Częstochowie

07.03.2022 09:31
Niedzielną uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Amerykańskiej Częstochowie poświęcono też Ukraińcom zabitym w czasie wojny wszczętej przez Rosję. Zbierano fundusze dla uchodźców.