Redakcja Polska

Specjalne zadanie kadyrowców pod Kijowem. Nie pozwalają na ucieczkę rosyjskim żołnierzom

11.03.2022 08:46
W okolicach Kijowa stacjonują Kadyrowcy, którzy nie pozwalają na odwrót wojsk rosyjskich - przekazał portal Ukrainska Prawda, powołują się na deputowanego do ukraińskiej Rady Najwyższej z prezydenckiej frakcji Sługa Narodu Fiodora Wenisławskiego.
W okolicach Kijowa Kadyrowcy nie pozwalają na odwrót sił rosyjskich
W okolicach Kijowa Kadyrowcy nie pozwalają na odwrót sił rosyjskichYelena Afonina/Forum

"Mamy informacje, że wśród sił okupantów są tworzone „oddziały zaporowe”, które nie pozwalają (rosyjskim - red.) żołnierzom na odwrót. Oznacza to, że jest odtwarzany sposób prowadzenia wojny przez Hitlera i Stalina" - skomentował Fiodor Wenisławski. W czasie II wojny światowej podobne oddziały zaporowe wystawiało NKWD.

Według deputowanego do ukraińskiej Rady Najwyższej takie oddziały zaporowe Kadyrowców - czyli czeczeńskich sił specjalnych, podlegających sterowanemu z Kremla przywódcy Czeczenii Ramzanowi Kadyrowowi - stacjonują w okolicy Kijowa - Zbiornika Kijowskiego, Irpinu, Hostomelu, Buczy. Mają one za zadanie między innymi uniemożliwiać rosyjskim żołnierzom unikania walki z siłami zbrojnymi Ukrainy. Fiodor Wenisławski widzi w tym powód do optymizmu, "ponieważ wróg jest potężny, ale nie niepokonany".

Wcześniej wynajęci przez Rosję czeczeńscy bojówkarze zajęli między innymi Zaporoską Elektrownię Jądrową, o czym informował jeden z członków ukraińskiej delegacji Dawid Arachamija na rozmowach pokojowych z Rosją. Jak uprzedzał, działania tych sił mogą być nieprzewidywalne.


IAR/dad

Rosja nie interesuje się swoimi jeńcami. W ukraińskiej niewoli jest już kilkuset żołnierzy

10.03.2022 12:01
Portal Ukraińska Prawda informuje, że ukraińska armia przetrzymuje w niewoli nawet siedmiuset jeńców. Strona rosyjska nie zgłasza się po nich. Nie zajmuje się też ciałami swoich zabitych żołnierzy. - Ci chłopcy nie chcieli walczyć z Ukrainą. Zostali oszukani - oznajmił doradca ministra spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko.