Redakcja Polska

Rosyjscy szpiedzy w Europie Wschodniej dostali zadanie śledzenia dostaw broni dla Ukrainy

16.07.2022 16:12
Rosyjscy attaché wojskowi w krajach Unii Europejskiej mają zintensyfikować werbunek osób, które są związane z transportem broni z Zachodu na Ukrainę – powiadomił w sobotę ukraiński wywiad wojskowy.
Australia realizuje pakiet pomocowy dla Ukrainy, którego wartość wynosi  ponad 285 mln dolarów australijskich
Australia realizuje pakiet pomocowy dla Ukrainy, którego wartość wynosi ponad 285 mln dolarów australijskich PAP/Mykola Kalyeniak

Rosyjskie służby specjalne nasilają działalność w Europie Wschodniej – informuje w sobotę Zarząd Główny Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR).

"Agenci okupanta otrzymali zadanie wykrycia i śledzenia tras, którymi przekazywana jest na Ukrainę broń" – podaje HUR w komunikacie na Facebooku. Celem tych działań jest ustalenie tras i ilości uzbrojenia przekazywanej przez partnerów Ukrainy z Zachodu.

Według informacji ukraińskiego wywiadu wojskowego "rosyjscy attaché wojskowi w krajach UE otrzymali poprzez niejawne kanały łączności polecenie, by zintensyfikować werbunek wśród pracowników policji i obywateli, mających związek z transportem uzbrojenia".

"W regionach graniczących z Ukrainą rosyjskie służby specjalne próbują wykorzystywać przedstawicieli władz lokalnych i aktywistów prorosyjskich" - utrzymuje HUR.


PAP/dad

Na terytorium Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Rosjanie umieścili wyrzutnie rakietowe

16.07.2022 12:57
Rosjanie umieścili na terenie okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej ciężki sprzęt, w tym wyrzutnie rakietowe – oświadczył w piątek wieczorem szef ukraińskiego Enerhoatomu Petro Kotin, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Doradca Zełenskiego o Niemcach. "To, co robią, to odwrotność tego, co chcemy osiągnąć"

16.07.2022 13:38
- Nalegając w kwestii zwrotu turbiny, Niemcy robią dokładnie odwrotnie do tego, co chce osiągnąć Ukraina - czyli większą presję sankcji, mniejszą zależność od Rosji - mówi w wywiadzie dla "Welt" doradca prezydenta Ukrainy Aleksander Rodniański, komentując odesłanie do Niemiec serwisowanej w Kanadzie turbiny do rosyjskiego gazociągu Nord Stream 1.