Redakcja Polska

Na terytorium Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Rosjanie umieścili wyrzutnie rakietowe

16.07.2022 12:57
Rosjanie umieścili na terenie okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej ciężki sprzęt, w tym wyrzutnie rakietowe – oświadczył w piątek wieczorem szef ukraińskiego Enerhoatomu Petro Kotin, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Straty Rosjan w wojnie trudne do oszacowania. Palą zwłoki swoich żołnierzy
Straty Rosjan w wojnie trudne do oszacowania. "Palą zwłoki swoich żołnierzy"shutterstock.com/Serhiy Morgunov

- Sytuacja na terenie (okupowanej-przyp.red.) elektrowni jest bardzo napięta i każdego dnia staje się trudniejsza. Rosjanie umieszczają tam sprzęt wojskowy, w tym wyrzutnie rakietowe, z których już były ostrzelane tereny po drugiej stronie Dniepru, Nikopol - powiedział Petro Kotin na antenie telewizji w piątek wieczorem.

Szef Enerhoatomu, spółki, która zarządza ukraińskimi elektrowniami atomowymi, powiedział, że na terenie obiektu przebywa do 500 rosyjskich żołnierzy, a także ciężki sprzęt i amunicja.

Zaporoska Elektrownia Atomowa i przylegające do niej miasto Enerhodar, są pod rosyjską okupacją od początku marca.

W ostatnich dniach władze Ukrainy kilkukrotnie informowały o ostrzale Nikopola w obwodzie dniepropietrowskim. Również w sobotę rano doszło do ostrzału, w którym ucierpiały dzielnice mieszkalne i cywile. Władze podały, że prawdopodobnie dwie osoby znajdują się pod gruzami. Jedna osoba została ranna.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Ukraina

Polska znów na celu białoruskiej propagandy. Stanisław Żaryn ostrzega

16.07.2022 10:51
"Mińsk wzywa do rozebrania polskiej bariery granicznej z uwagi na migracje zwierząt" - przekazał w piątek wieczorem rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. "Tyle tylko, że od lat po stronie białoruskiej znajduje się szczelny płot m.in. blokujący zwierzęta" - zaznaczył.

Straż Graniczna: odkąd jest cieplej, są próby przedostania się z Białorusi przez rzeki

16.07.2022 12:10
Odkąd zrobiło się cieplej, odnotowujemy próby przedostania się z Białorusi na terytorium Polski przez rzeki lub przez rozlewiska rzek - powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Formacja chce, aby w przyszłości rzeczny odcinek granicy był chroniony barierą elektroniczną.

Doradca Zełenskiego o Niemcach. "To, co robią, to odwrotność tego, co chcemy osiągnąć"

16.07.2022 13:38
- Nalegając w kwestii zwrotu turbiny, Niemcy robią dokładnie odwrotnie do tego, co chce osiągnąć Ukraina - czyli większą presję sankcji, mniejszą zależność od Rosji - mówi w wywiadzie dla "Welt" doradca prezydenta Ukrainy Aleksander Rodniański, komentując odesłanie do Niemiec serwisowanej w Kanadzie turbiny do rosyjskiego gazociągu Nord Stream 1.